Aj masívne objekty, ktorými väčšinou solárne elektrárne sú, môžu byť spracované s dôrazom na zaujímavý dizajn. Spracovať takto solárnu elektráreň pritom ani nemusí byť také náročné. Kto by sa predsa chcel pozerať na nudné hranaté škatule, keď nám dnešná doba dáva možnosti a prostriedky byť inovatívnymi? Dnes vám preto prinášame výber z najzaujímavejších solárnych elektrární z celého sveta.

Dizajnová solárna elektráreň vo Francúzsku

Svetoznáma značka Siemens vytvorila obrovskú solárnu elektráreň v obci Le Mées v malebnej provensálskej oblasti vo Francúzsku. Ide o výkonnú solárnu „farmu“, ktorá z niektorých výškových pohľadov vyzerá ako veľké prírodné jazero. Ide o dôkaz toho, že solárna elektráreň nemusí ležať iba na rovnej zemi niekde v púšti.

Za solárnou elektrárňou do Španielska

Španielsko je nádherná krajina plná živých miest, fascinujúcej prírody a skvelého jedla. Okrem toho je však aj domovom dizajnovej solárnej elektrárne s označením PS10 a PS20, ktorá sa nachádza v Seville. V podstate ide o dva elipsovito-kruhové útvary, ktoré dohromady tvoria zaujímavú škvrnu na mape krajiny. Okrem toho sa tu vytvára akýsi ekosystém zložený z viacerých solárnych elektrární. Dokopy by mali po kompletnom dokončení poskytovať výkon až 300 MWh.

Zaujímavé solárne elektrárne sú aj v USA

Presuňme sa teraz o zopár tisíc kilometrov ďalej – ocitáme sa v USA, konkrétne v štáte Kalifornia. Nachádza sa tu totiž najväčší systém solárnych elektrární na svete, nazvaný Ivanpah. Postavený je v púšti Mojave, kde je ešte množstvo priestoru na prípadné ďalšie rozšírenie kapacity. Jej aktuálna hodnota je pritom 392 MWh, čo je veľmi slušný výkon.

Las Vegas – to nie je len hazard

V USA sa nachádza aj obrovská a majestátna solárna elektráreň Nellis, ktorá leží v mohutnej nevadskej púšti. Kolektory sú inštalované na zaujímavých podstavcoch, ktoré túto elektráreň odlišujú od ostatných. Nellis slúži na zásobovanie rovnomennej leteckej základne, ktorá leží pri nej. Vďaka slnečnému svetlu dokáže pokryť až 25 % jej spotreby energie.

Solárna elektráreň aj na moste? Prečo nie

Až 4400 solárnych panelov nainštaloval Londýn na železničný most pri stanici Blackfriers. Momentálne zásobuje vďaka svojmu výkonu až polovicu spotreby energie stanice. Ide o inovatívny spôsob, ako využiť priestor v meste, ktoré je preľudnené nielen obyvateľmi, ale aj množstvom turistov. Ide zároveň o veľmi viditeľný počin, ktorý zmenil pohľad na mosty nad Temžou.

Solárna elektráreň Shams stojí iba 100 kilometrov od Abu Dhabi

Aj v Spojených Arabských Emirátoch musia mať solárnu elektráreň – bol by hriech nevyužiť silu miestneho slnečného svitu. Ide o moderný kus techniky s celkovým ročným energetickým výstupom s hodnotou až 210 GWh. Používa parabolické solárne panely, ktoré sú z jednej strany rovné a z druhej zakrivené. Vďaka tomu sa odlišujú od väčšiny solárnych elektrární.

V rodnom kraji

Na Slovensku zatiaľ dizajnovú solárnu elektráreň, žiaľ, nemáme, avšak ako vidieť aj z vyššie uvedených príkladov, aj tradičnejší segment sa dá inovovať. Veríme, že aj u nás sa raz postaví solárna elektráreň, ktorú by sme mohli hrdo zaradiť do článku a ktorá by Slovensko reprezentovala na medzinárodnej úrovni. Zároveň však treba podotknúť, že pekný dizajn, to je len čerešnička na torte. Podstatné je, že využívanie slnka prostredníctvom solárnych zariadení patrí k ekologickým riešeniam, a tak je priam žiadúce, aby boli inštalované čoraz viac nielen veľkými spoločnosťami, mestami, inštitúciami, ale i malými prevádzkami a domácnosťami.  

Pozrite si aj ďalší zaujímavý obsah

Športové štadióny s využitím solárnej energie

Čítať ďalej

Aký je rozdiel medzi plochými a trubicovými solárnymi kolektormi?

Čítať ďalej

Na akom princípe funguje slnečný kolektor

Čítať ďalej