Vyžiadajte si odbornú konzultáciu

Moduly na úpravu vody pre priemyselné parné kotly

Vyžiadajte si odbornú konzultáciu
Systém úpravy vody (foto: © Roeder-Moldenhauer)

Na rozdiel od horúcovodných kotlov sú parné kotly nepretržite zásobované chemicky a tepelne upravenou napájacou vodou. Aby zložky vody, ako sú vápnik, horčík, kyslík a oxid uhličitý, časom trvalo nepoškodili parný kotol v dôsledku bodovej korózie alebo usadenín vodného kameňa, musí sa do neho dodávať "správny" druh vody, z ktorej boli tieto látky odstránené.

Moduly na úpravu vody

Viessmann ponúka pre svoje parné kotly rôzne moduly úpravy vody v závislosti od konkrétnych požiadaviek a v závislosti od kvality sladkej vody a množstva kondenzátu v mieste, kde sa systém nachádza. Moduly zabezpečujú zmäkčovanie vody, dávkovanie chemikálií a tepelné odplynenie. V závislosti od kvality vody a procesu sa používajú buď systémy zmäkčovania s dvojitým kyvadlom, kompletné odsoľovacie systémy alebo systémy reverznej osmózy.

Systém reverznej osmózy
Systém zmäkčovania s dvojitým kyvadlom

Zachovanie hodnoty parného systému

Úprava vody vo všeobecnosti znižuje koróziu a usadeniny v systémoch parných kotlov a zabezpečuje ich prevádzku podľa určenia. Zaručuje dlhšiu dostupnosť vďaka zníženému namáhaniu komponentov a pomáha zachovať hodnotu systému. Plne automatizovaná prevádzka zaručuje, že prevádzkový režim kotlového systému je v súlade s požiadavkami na akékoľvek obdobie, ktoré si zvolíte. Tým sa zlepšuje kvalita pary a predlžuje životnosť kotla. Ako bonus prevádzkovatelia zaznamenajú výrazné zníženie prevádzkových nákladov.

Menšie straty TDS a vyfukovania kotlovej vody znamenajú aj menej dopĺňania upravenej a ohriatej napájacej vody. V neposlednom rade sa môže znížiť používanie chemikálií. V dôsledku toho sa využíva menej energie na pokrytie vlastných požiadaviek systému a náklady na údržbu a opravy sú nižšie.