Vyžiadajte si odbornú konzultáciu

Vykurovací systém stráca vodu

Vyžiadajte si odbornú konzultáciu
(Foto: © mariakray / Shutterstock.com)

Ak dôjde k poruche a vykurovací systém stráca vodu, môže to spôsobiť problémy s distribúciou tepla. Zníži sa komfort v miestnosti a je možné aj trvalé poškodenie.

Čo sa stane, keď vykurovací systém stráca vodu?

Vykurovacie systémy sú zložité a okrem kotla alebo zásobníka teplej vody pozostávajú z mnohých armatúr, ventilov a potrubí. Keď takýto systém začne pracovať, obehové čerpadlo dodáva vykurovaciu vodu zo zdroja tepla na všetky vykurovacie plochy v budove. Médium rozvádza teplo a zabezpečuje, aby všetky miestnosti dosiahli požadované teploty. Ak dôjde k poruche a vykurovací systém stráca vodu, bude fungovať len v obmedzenom rozsahu. Niektoré radiátory budú vydávať bublavé zvuky. Ich časti už nebudú vydávať žiadnu energiu a distribúcia tepla v dome sa naruší. Ak sa zdroj tepla nachádza v hornej časti domu alebo ak vykurovací systém stráca veľa vody, nemusí vydávať žiadne teplo. Systém sa prehrieva, hrozí trvalé poškodenie a v najhoršom prípade sa musí vymeniť celý systém. Našťastie, bezpečnostné mechanizmy, ako je indikátor nízkeho stavu vody alebo integrovaný monitor tlaku, spoľahlivo chránia váš vykurovací systém Viessmann pred takýmto stavom.

Dôležité vedieť: Ak sa do stavebnej konštrukcie dostane veľa vlhkosti, môže to mať za následok aj poškodenie podláh, stropov alebo stien. Problémy s plesňami sú často problémom aj vtedy, keď majitelia domov a bytov včas neodhalia úniky.

Typické príznaky

Vydávajú radiátory vo vašom dome bublavé zvuky? Zostávajú niektoré vykurovacie plochy studené alebo je váš zdroj tepla v poruchovom stave? Vo všetkých týchto prípadoch ide zvyčajne o poruchu a vykurovací systém stráca vodu. Kontrola si spravidla vyžaduje len pohľad na tlakomer. Ten sa nachádza v blízkosti zdroja tepla. Ukazuje tlak v systéme a signalizuje stratu vody, ak je tlak výrazne nižší ako jeden bar.

Vždy sa môže stať, že vykurovací systém stratí trochu vody v dôsledku netesnosti spojov a podobne. Problém nastáva len vtedy, keď tlak v krátkom čase prudko klesne. Opätovný pokles tlaku krátko po doplnení vykurovacej vody tiež naznačuje, že dochádza k strate vody. Ďalším znakom sú vlhké škvrny na stenách, stropoch, radiátoroch alebo pod generátorom tepla. Tie tiež naznačujú únik a stratu vody vo vykurovacom systéme.