Vyžiadajte si odbornú konzultáciu

Aj ten najspoľahlivejší vykurovací systém môže byť chybný

Vyžiadajte si odbornú konzultáciu
Obrázok © Africa Studio / Shutterstock.com

Vykurovací systém, ktorý je na mŕtvom bode – táto udalosť vám často zostane v pamäti dlhšie ako všetky ostatné dni, počas ktorých v tichosti vykonáva svoju prácu. Milujeme pohodlie a rýchlo si zvykáme na príjemnú teplotu v miestnosti. O to viac nás nepríjemne prekvapí, keď vykurovací systém zlyhá a to príjemné teplo sa nedostaví. Aby používatelia systému neboli v prípade poruchy vykurovacieho systému úplne nepripravení, uviedli sme v našom sprievodcovi najdôležitejšie príčiny a opatrenia, pomocou ktorých sa dajú poruchy rýchlo a bezpečne odstrániť.

Príznaky poruchy vykurovacieho systému

Porucha vykurovacieho systému sa zvyčajne prejaví tým, že radiátory zostávajú studené napriek tomu, že je zapnuté vykurovanie a termostaty sú nastavené nahor. V nasledujúcom zozname je uvedené, ktoré príznaky poruchy vykurovania sa vyskytujú:

 • Jeden alebo viac radiátorov zostáva studených
 • Vykurovací systém sa nedá spustiť
 • Vykurovanie sa nedá vypnúť
 • Zapnutý vykurovací systém sa stále vypína
 • Vykurovací systém zobrazuje kód poruchy/správu o poruche

Príčiny chybného vykurovacieho systému

Porucha vykurovania môže mať rôzne príčiny. Problém: väčšina príčin má na začiatku rovnaké alebo aspoň podobné následky: studené radiátory a studené miestnosti. Pri prvej konfrontácii s týmto problémom je často ťažké zistiť, či ide len o ľahko odstrániteľný každodenný problém, alebo či existujú vážne dôvody, pre ktoré môže byť nevyhnutná výmena celého systému. Rozlíšenie tohto problému je prvým krokom.

Poruchy alebo nesprávne fungovanie spôsobené chybami pri obsluhe, nesprávnym nastavením alebo nedostatočnou pozornosťou. Ak sa vykurovanie jednoducho nezahrieva, v prvom rade treba skontrolovať zjavné príčiny: je dostatok paliva? Ak áno, funguje prívod paliva? Na zabezpečenie dodávky paliva by sa mali skontrolovať príslušné komponenty, napríklad plynový ventil. Ak sa ani tu nepodarí nájsť problém, je vhodné dôkladne sa pozrieť na prípojky. To však slúži len na poskytnutie informácií inštalatérovi vykurovacieho systému.

PríčinaRiešenie  
Palivo došlo alebo nie je správne podávanéSkontrolujte ukazovateľ hladiny, v prípade potreby naplňte nádrže/valce  
Vykurovacia krivka je nesprávne nastavenáVynulujte vykurovaciu krivku  
Vykurovanie je stále spustené v letnom režimeZmeňte nastavenie na zimný režim  
Nedostatočný tlak vody vo vykurovacom systémeSkontrolujte tlakomer, najlepšie: 1,5-2 bar, doplňte vykurovaciu vodu, v prípade potreby vykonajte hydraulické vyváženie  
Havarijný spínač prerušil dodávku energieOpätovne stlačte núdzový vypínač v kotolni a spustite systém  
Poruchové hlásenie/poruchový kód na kotlyOdstránenie poruchy, vyhľadajte kód v návode na obsluhu, zavolajte kúrenára  

Všeobecné pravidlo znie: ak príčiny nie sú jasne identifikovateľné, treba sa obrátiť na odborného partnera pre vykurovanie. To platí o to viac, ak sú chybné jednotlivé komponenty, napríklad čerpadlo vykurovania. Okrem vykurovacieho alebo obehového čerpadla môžu byť chybné aj termostatické ventily na radiátoroch. Existuje aj mnoho ďalších komponentov, ktoré môžu byť chybné, nesprávne nastavené alebo znečistené. Medzi ne patria napr:

 • Horák
 • Prepadový ventil
 • Regulátor teploty
 • Snímač kotla
 • Riadiaca jednotka vykurovania
 • Expanzná nádoba

V prípade poruchy jedného alebo viacerých z týchto komponentov sú potrebné odborné znalosti. Používatelia systému by mali okamžite kontaktovať svojho dôveryhodného odborného partnera pre vykurovanie, aby vykonal opravu alebo výmenu.

Vopred informujte odborného partnera pre vykurovanie chybovom kóde

Niektoré poruchy vedú k tomu, že sa na displeji vykurovacích systémov Viessmann objaví kód poruchy. Ten je uvedený v tabuľke v servisnom návode pre váš vykurovací systém Viessmann. V prípade pochybností alebo ak nemáte po ruke servisný návod, najlepšie je opýtať sa inštalatéra vykurovacieho systému, ktorý váš systém inštaloval. Aby technik mohol vykurovací systém opraviť, odporúča sa zapísať si zobrazený kód poruchy. Pri najbližšej príležitosti mu ho oznámte telefonicky. Pomôže im to pripraviť sa na opravu.

Signalizuje kotol poruchu? Prečítajte si nášho sprievodcu, v ktorom sa dozviete, čo v takom prípade robiť.

Prevádzka vykurovacieho systému pomocou núdzového zdroja v prípade výpadku elektrickej energie

Riadiaca jednotka, motorové ventily alebo čerpadlá: v prípade výpadku elektrickej energie vykurovací systém prestane dodávať teplo, aj keď nie je poškodený. Ak v takomto prípade nie je k dispozícii fotovoltický systém s funkciou akumulácie energie a núdzového napájania, môže pomôcť malý núdzový zdroj pre vykurovací systém. Ten spaľuje benzín, naftu alebo kvapalný plyn a zásobuje pripojené zariadenia elektrickou energiou. Aby to fungovalo správne, musíte mať k vykurovaciemu systému pripojený správny núdzový zdroj.

  

Invertorové zdroje dodávajú čistú energiu pre citlivú elektroniku

Pri výbere elektrocentrály je dôležité mať správny riadiaci systém. Zatiaľ čo napätie jednoduchých elektrocentrál na stavenisku výrazne kolíše, invertorové elektrocentrály poskytujú "čistý výkon" pre vykurovací systém. Je to dôležité, aby nedošlo k poškodeniu citlivej riadiacej a regulačnej techniky. Keďže jednotky majú zvyčajne aj kryt, pracujú aj oveľa tichšie.

  

Výkon prevyšuje pripojené zaťaženie vykurovacích telies

Pri dimenzovaní spočítajte hodnoty výkonu všetkých pripojených a súčasne prevádzkovaných elektrických spotrebičov (horáky, obehové čerpadlá, servomotory atď.). Aby sa zohľadnili štartovacie prúdy potrebné na spustenie tzv. indukčných spotrebičov, dimenzovanie by malo pokrývať dvoj- až trojnásobok požadovaného výkonu. Platí: čím veľkorysejšia je konštrukcia, tým stabilnejšie je prevádzkové správanie. Ak sa vyžaduje núdzové napájanie peletových systémov alebo tepelných čerpadiel, výkon núdzového zdroja pre vykurovací systém môže byť pomerne vysoký.

  

O odbornú inštaláciu sa postarajú špecializovaní remeselníci

Okrem výberu a dimenzovania je potrebné brať do úvahy aj veľa vecí pri inštalácii. Ak chcete napríklad používať núdzový zdroj pre vykurovací systém Viessmann, potrebujete uzemnenie. Pri inštalácii odporúčame obrátiť sa na odborného partnera vo vašom regióne. Ten skontroluje návrh a následne zabezpečí, aby núdzový agregát v prípade výpadku prúdu spoľahlivo a predovšetkým bezpečne zásoboval váš vykurovací systém.

Zlyhalo vykurovanie? Udržujte si teplo pomocou týchto tipov

Keď už sa kúrenár dohodne na návšteve, musíte zvládnuť, dúfajme, že krátky čas čakania. To nie je vždy jednoduché, najmä keď sú vonku teploty pod nulou. Ak je doma chladno, aj taká príjemná činnosť, ako je čítanie, sa môže zmeniť na utrpenie. Vďaka našim užitočným tipom zistíte, ako preklenúť čas do stretnutia s kúrenárom napriek nepríjemným teplotám v miestnosti.
Viac informácií o výhodách zmluvy o údržbe vykurovacieho systému nájdete v našej príručke Zmluva o údržbe a údržbe vykurovacieho systému.

Takmer každá domácnosť má niekde fľašu s horúcou vodou. Ak je vykurovací systém pokazený, fľaša s horúcou vodou, ku ktorej sa môžete pritúliť pod obľúbenou prikrývkou, poskytuje rýchlu a spoľahlivú úľavu od pocitu chladu. Rovnako užitočné môže byť uchýliť sa k vankúšom a pre tých, ktorí ich majú, k elektrickým prikrývkam. Samozrejme, nemali by sme zabúdať na klasickú stratégiu na udržanie tepla: horúce nápoje.

Ľudia, ktorí sa nehýbu a sú aj slabo oblečení, prechladnú rýchlejšie ako tí, ktorí zostávajú aktívni, aj keď sú doma dlhší čas, napríklad vykonávajú niekoľko domácich prác. Obliecť si sveter, hrubšie pančuchy a hrubšie ponožky je v prípade poruchy vykurovacieho systému takmer samozrejmosťou.

Asi najrozumnejším tipom, ako prekonať čakaciu dobu, je uzatvoriť zmluvu o údržbe. Aby vykurovací systém v budúcnosti fungoval bez problémov, mal by sa pravidelne servisovať. Väčšina dodávateľov vykurovania ponúka na tento účel zmluvu o údržbe

Každý, kto pracuje v kuchyni počas výpadku vykurovania, má hneď niekoľko výhod: po prvé, pomôže mu to preklenúť nepríjemný čas čakania, po druhé, na konci si bude môcť pochutnať na niečom chutnom a po tretie, a to je hlavné, teplo z rúry udrží kuchyňu príjemne teplú.

Sviečky nielenže navodzujú príjemnú atmosféru, ale aj zatepľujú miestnosť. Čím viac sviečok však zapálite, tým viac kyslíka sa spotrebuje a vzniká viac splodín horenia. Milovníci sviečok sa musia sami rozhodnúť, či im stojí za to, aby v prípade zlyhania vykurovacieho systému museli častejšie vpúšťať studený, ale čerstvý vzduch. Zapálené sviečky by sa tiež nikdy nemali nechávať bez dozoru a vždy by mali byť umiestnené na bezpečnom povrchu.