Vyžiadajte si odbornú konzultáciu

Ploché kolektory: konštrukcia, funkcia a výhody

Dopyt na cenovú kalkuláciu

Kolektory sú najviditeľnejšími komponentmi solárnych tepelných zariadení. Okrem vákuových trubicových kolektorov ponúka Viessmann aj ploché kolektory pre obytné, komerčné a obecné budovy. Obe verzie kolektorov sú si podobné v tom, že využívajú voľnú a takmer všeobecne dostupnú slnečnú energiu na vykurovanie a prípravu teplej vody.
Okrem toho sú vyrobené z materiálov odolných voči korózii a UV žiareniu. Konštrukcia a funkčný princíp solárnych kolektorov sa však líšia. Prečítajte si, prosím, čo odlišuje ploché kolektory Viessmann Vitosol.

Ploché kolektory Viessmann

Konštrukcia a funkcia plochých kolektorov Viessmann

Výkonné ploché kolektory sú dobrým doplnkom každého vykurovacieho systému. Tieto kolektory sa skladajú z absorbéra a krytu s krycím panelom. Rozdiel tu spočíva v detailoch: puzdro kolektora plochého kolektora Viessmann tvorí po obvode zakrivený hliníkový rám. Pri modeli Vitosol 200-FM ho možno prispôsobiť a natrieť farbou RAL. Štandardne je rám natretý tmavomodrou farbou. Bezšvový panelový kryt zabezpečuje trvalé tesné uloženie a maximálnu stabilitu kolektora.

Kryt vyrobený zo špeciálneho skla je vysoko priehľadný, čo umožňuje prenikanie dostatočného množstva slnečnej energie. Okrem toho majú ploché kolektory Vitosol zadný panel odolný proti prerazeniu a korózii a vysoko účinnú tepelnú izoláciu. Srdcom kolektorov je absorbér - meandrujúca rúrka, cez ktorú prúdi solárna kvapalina (solárne médium). Nad ňou sa nachádza panel absorbéra s povrchovou úpravou ThermProtect.

Ako sa slnečné svetlo mení na teplo?

Funkcia plochých kolektorov je založená na obvode. Keď slnečné svetlo dopadá na povrch plochých kolektorov, ohrieva solárne médium cirkulujúce vo vnútri trubíc. Solárne médium potom odovzdáva teplo do zásobníka TÚV alebo do zásobníka vykurovania. Cyklus sa potom môže začať odznova.

Počas dní s bohatým slnečným svitom môžu ploché kolektory absorbovať dostatok energie a dočasne ju uložiť do zásobníka. Ak sa žiadna z tejto energie na určitý čas neodoberie, hrozí prehriatie kolektorov. Dôvodom je, že akumulačná jednotka už nedokáže absorbovať energiu. Inteligentná absorpčná vrstva chráni ploché kolektory Viessmann pred týmto rizikom.

Rozdiel medzi štandardnými absorbérmi a spínacími absorbérmi

Patentovaná technológia ThermProtect spoločnosti Viessmann zabraňuje ďalšej absorpcii energie po dosiahnutí určitej teploty, keď je solárny zásobník úplne zohriaty. Ak sa prekročí spínacia teplota, zmení sa kryštalická štruktúra absorpčnej vrstvy, čím sa mnohonásobne zvýši rýchlosť vyžarovania tepla a zníži sa výkon kolektora. Stagnačná teplota tak výrazne klesá, čo zabraňuje tvorbe pary. Keď teplota kolektora opäť klesne, kryštálová štruktúra sa vráti do pôvodného stavu. Slnečná energia sa potom môže absorbovať ako predtým. Zmena štruktúry kryštalického povrchu sa môže obnovovať donekonečna, t. j. je plne reverzibilná. ThermProtect tiež umožňuje veľkorysejšie rozmery celého povrchu v porovnaní s bežnými plochými kolektormi.

Výhody

Vysoko výkonné ploché kolektory Viessmann Vitosol 200-FM a Vitosol 100-FM sa vyznačujú týmito vlastnosťami:

ThermProtect chráni pred prehriatím pri vysokých vonkajších teplotách a s nízkym odvodom tepla
Vysoké solárne pokrytie
Vhodné na zálohovanie ústredného kúrenia a ohrev teplej vody
Vysoká tesnosť vďaka obvodovému zakrivenému rámu so zadržiavacou lištou na sklo
Rýchla a jednoduchá montáž vďaka násuvným konektorom z vlnitých rúr z nehrdzavejúcej ocele
Vhodné pre rôzne verzie inštalácie: na strechu, plochú strechu, do strechy a na fasádu
Vhodné na horizontálnu a vertikálnu inštaláciu
Atraktívny dizajn s možnosťou prispôsobenia pri lakovaní Vitosol 200-FM vo farbách RAL
Materiály odolné voči UV žiareniu a korózii pre všetky komponenty

Sortiment plochých kolektorov

Ploché kolektory od spoločnosti Viessmann umožňujú rôzne možnosti inštalácie. Možno ich inštalovať horizontálne aj vertikálne. Možná je aj inštalácia na šikmé strechy. Pri výmene kotla v obytnom dome je často ideálnym riešením kombinovaný balík dvoch plochých kolektorov a solárneho zásobníka.