Čím sa vyznačujú centrálne vetracie systémy?
Moderné stavebné projekty sú už často vybavené systémami domácej vzduchotechniky. Po prvé je pre čo najefektívnejšie a najbezpečnejšiu reguláciu vzdušnej vlhkosti v miestnostiach potrebná vysoká energetická izolácia. Po druhé je znakom komfortu hodnotného vybavenia bytu resp. nehnuteľnosti.
Zariadenie centrálneho vetrania značky Viessmann pracuje s maximálnou úsporou energie: Výkonný tepelný výmenník odoberá až 98 percent tepla obsiahnutého v odpadovom vzduchu a využíva ho k ohrievaniu čerstvého vzduchu prúdiaceho dovnútra. To je citeľná úľava pre domáci rozpočet vďaka výrazne nižšej spotrebe energie. Okrem toho sa znižujú emisie CO₂, čím použitie centrálneho vetrania obytných priestorov okrem toho znižuje záťaž pre životné prostredie. Čím sa ešte vyznačuje centrálna vzduchotechnika, je vysvetlené v sekcii Výhody centrálneho vetrania.
Centrálne vetranie priestorov sa často objavuje v novostavbách
Centrálne vetranie sa často používa v novostavbách. Inštalácia sa pritom vykonáva už vo fáze hrubej stavby. Systém rozvodov vzduchu sa inštaluje v konštrukcii podlahy do izolačnej vrstvy. Ďalšou možnosťou je uloženie v betóne. K tomu sa vetracie potrubie zalieva priamo do betónového stropu. Po dokončení stavby z nich už nie je nič vidieť. Centrálne vetracie zariadenie by sa preto malo v novostavbe plánovať vždy vopred spoločne so stavbou. V existujúcich stavbách je použitie centrálneho vetracieho zariadenia tiež možné, inštalácia je ale o niečo zložitejšia. Je predsa len nutný zásah do stavebnej substancie. Okrem toho je nutné rozvody vzduchu obložiť.
Bez ohľadu na oblasť použitia by majitelia domov mali projektovanie a vyhotovenie systému vetrania obytných priestorov vždy nechať na odbornej firme. Pretože tá môže presne odhadnúť, v akej veľkosti je potrebné vetracie zariadenie dimenzovať, aby pracovalo čo najefektívnejšie.
Centrálne systémy domácej vzduchotechniky
Centrálne vetranie obytných priestorov v budove sa skladá z vetracieho zariadenia a zo systému rozvodov vzduchu. Systém rozvodov vzduchu je skrytý v podlahe alebo integrovaný v stene. Viditeľné sú iba vzduchové výpuste. Výmenu vzduchu samostatne reguluje centrálna vetracia jednotka.
Na výber sú rôzne systémy vetrania
V závislosti od stavebných podmienok a osobných požiadavkách prichádzajú do úvahy rôzne systémy centrálneho vetrania. Stropné jednotky ako Vitovent 200-C a Vitoair FS sú koncipované tak, že majú veľmi malú stavebnú výšku a možno ich integrovať do zníženého zaveseného stropu. Nástenná jednotka ako Vitovent 300-W je oproti tomu o niečo väčší a môže čerpať objemový prúd vzduchu 225 m³ / h až 600 m³ / h.
Všetky systémy centrálneho vetrania značky Viessmann sú vybavené rekuperáciou tepla. Tým odoberajú teplo z odpadového vzduchu a následne ho odovzdávajú privádzanému vzduchu. To zvyšuje efektivitu a šetrí náklady na kúrenie.

Centrálne vetranie v novostavbe
Moderné stavby sú už často vybavené systémami centrálneho vetrania. Toto vyžaduje značné izolačné opatrenia, aby bolo možné vlhkosť v miestnosti účinne a bezpečne regulovať. Na druhej strane je to platí za príznak komfortu a hodnotného vybavenia obytnej jednotky či celej nehnuteľnosti.
Centrálne vetracie systémy
Montáž vetracieho centrálneho systému v novom rodinnom dome, najmä pri nízkoenergetických a pasívnych domoch — už medzičasom prestavuje štandard.