Vyžiadajte si odbornú konzultáciu

Optimálne vetranie kúpeľne pre vysoký komfort bývania

Foto: © yu_photo / Shutterstock.com

Nadmerná vlhkosť a nepríjemný zápach – so správnou koncepciou vetrania vašej kúpeľne sa dá obom zabrániť. Na to nie sú nevyhnutne potrebné okná. Na zabezpečenie vetrania v kúpeľni bez okien, ktoré sa často nachádzajú v starších budovách, sú k dispozícii rôzne technické riešenia. Ale aj v nových budovách s oknami v kúpeľni sa môže systém vetrania oplatiť. Zabezpečí príjemnú klímu v miestnosti a zároveň môže znížiť spotrebu energie. Prečítajte si viac o význame vetrania, rôznych riešeniach a o tom, čo treba zohľadniť pri opravách a údržbe.

Výmena vzduchu v kúpeľni je obzvlášť dôležitá

V kúpeľniach je spravidla vyššia vlhkosť ako v iných miestnostiach. Je to preto, že pri sprchovaní, kúpaní, praní oblečenia a sušení mokrých uterákov sa vytvára veľa vlhkosti. Problém je tu: Ak teplota klesne pod rosný bod, vlhkosť kondenzuje na studených povrchoch, napríklad na vonkajších stenách a v medzerách. To prospieva vzniku plesní. Presná hodnota rosného bodu závisí okrem iného od teploty a vlhkosti vzduchu. Napríklad pri teplote miestnosti 24 stupňov Celzia a vlhkosti 70 percent je to 18,2 stupňa Celzia. Vetranie v kúpeľni alebo otvorené okno odstráni vlhkosť skôr, ako teplota klesne pod rosný bod a dôjde ku kondenzácii. Vetranie kúpeľne nie je len spôsobom, ako zabrániť vzniku plesní. Výmena vzduchu zabezpečuje aj rozptýlenie pachov a zachovanie komfortu bývania.

Prehľad vlhkosti a teploty v rôznych miestnostiach

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené rozsahy optimálnej vlhkosti a teploty v rôznych obytných priestoroch. Obe hodnoty sú v kúpeľni o niečo vyššie ako v ostatných miestnostiach. Vyššie teploty podporujú pohodlie v kúpeľni, ale ako je vysvetlené vyššie, pomáhajú tiež vzduchu viazať viac vlhkosti. Aby sa zabránilo kondenzácii vlhkosti, odporúča sa preto zabezpečiť rovnomerné rozloženie teploty v kúpeľni.

Vlhkosť v kúpeľni

IzbaOptimálna vlhkosť (%)Optimálna teplota (°C)
Kúpeľňa50 - 7021 - 23
Obývacia izba a pracovňa40 - 6020 - 23
Spálňa40 - 6016 - 18
Detská izba40 - 6020 - 23
Kuchyňa50 - 6018 - 20
Chodba40 - 6015 - 18
Pivnica50 - 6510 - 15

Upozornenie: Za každú cenu sa vyhnite vlhkosti nižšej ako 30 %. Nižšia úroveň je nezdravá a spôsobuje poškodenie materiálov, ako je napríklad drevo.

Riadené mechanické vetranie v kúpeľni

Foto: © Image Flow / Shutterstock.com

Riadené mechanické vetranie (CMV) umožňuje optimálne vetranie kúpeľne bez okien. Ich použitie je však výhodné aj v kúpeľni s oknom. Pri tomto mechanickom vetraní sa v zásade rozlišujú dve verzie:

  • Centrálne vetranie
  • Decentrálne vetranie

V kúpeľni bez okien je vetranie vlastne povinné. Podľa normy DIN 18017 a smerníc mnohých spolkových krajín musia byť miestnosti bez okien vetrané mechanickým systémom.

Keďže je potrebný zásah do konštrukcie budovy, centrálne vetracie systémy sa inštalujú najmä v nových budovách. Pozostávajú z vetracej jednotky a systému rozvodu vzduchu, ktoré môžu byť integrované do podlahy, steny alebo stropu. Vetranie v kúpeľni a iných miestnostiach sa riadi prostredníctvom centrálnej vetracej jednotky. Systémy s integrovanými výmenníkmi tepla majú šikovnú sekundárnu výhodu: môžu využívať tepelnú energiu odvádzaného vzduchu na ohrev privádzaného čerstvého vzduchu. Tým sa odbremení vykurovací systém a výrazne sa ušetria náklady. Centrálne mechanické vetracie systémy Viessmann sú vybavené takouto rekuperáciou tepla. Napríklad systémy Vitovent 200-C a Vitovent 300-C sú vhodné pre obytné priestory s rozlohou od 60 do 120 metrov štvorcových (m²). Ak je k dispozícii väčšia obytná plocha, systém Vitovent 300-W zabezpečí spoľahlivé vetranie všetkých miestností vrátane kúpeľne.

Decentrálne vetranie v kúpeľni je bežnejšie, najmä v starších a existujúcich budovách. Dôvodom je možnosť inštalácie vetracích jednotiek v jednotlivých miestnostiach. Nie sú na to potrebné vetracie potrubia. Kúpeľňa musí byť umiestnená na vonkajšej stene. V tomto prípade je na inštaláciu potrebný len otvor v stene a elektrická prípojka. Vďaka jednoduchej inštalácii sú decentrálne riešenia ideálne aj pre modernizačné projekty. Na zabezpečenie dobrého vetrania v kúpeľni existujú rôzne možnosti.

  • Ventilátory na odsávanie vzduchu: Kúpeľňový ventilátor s integrovaným odťahovým ventilátorom je najjednoduchším riešením mechanického vetrania kúpeľne. Vytvára podtlak a odvádza vlhký vzduch von. Na reguláciu ventilátora je prepojený s časovačom a/alebo vypínačom svetla. Dobrou alternatívou sú zariadenia so snímačom vlhkosti. Ak sa prekročí vopred nastavená hodnota vlhkosti, ventilátor odsávaného vzduchu sa automaticky zapne. Je potrebné poznamenať, že vzduch, ktorý je odvádzaný do vonkajšieho prostredia prostredníctvom ventilátora v kúpeľni, sa musí vymeniť. V starších budovách k tomu dochádza netesnosťami v plášti budovy. V novších budovách musia byť na tento účel do vonkajšej steny alebo prepadových otvorov, napríklad vo dverách, zabudované difúzory vzduchu. Skrátením dvernej výplne sa tiež zabezpečí dostatočný prívod vzduchu.
  • Ventilátory na odsávanie a prívod vzduchu: Ventilátory odsávaného vzduchu odvádzajú spolu so vzduchom von nielen vlhkosť, ale aj teplo. Z energetického hľadiska to nie je efektívne. Lepšie sú decentrálne vetracie jednotky s ventilátormi odvádzaného a privádzaného vzduchu, ktoré pracujú s rekuperáciou tepla. Tie zabezpečujú dobré vetranie v kúpeľni bez zbytočnej spotreby energie a zvyšovania nákladov na vykurovanie. Ak chcete do kúpeľne dodatočne namontovať vetrací systém, môžete napríklad vetrať podlahovú plochu do 25 m² pomocou jednotky Vitovent 200-D.

Decentrálne a centrálne mechanické vetranie sa dá kombinovať. O tom, ktoré riešenie je najvhodnejšie pre váš projekt, sa môžete informovať u dodávateľa. Získajú predstavu o podmienkach na stavbe a individuálne vám poradia.

Pomoc pri oprave a údržbe ventracieho systému v kúpeľni

Pri decentrálnom vetraní môžete mnohé opatrenia realizovať sami. Ak napríklad systém vydáva nepríjemný zápach, pravdepodobne za to môžu usadeniny a znečistené filtre. Na ich odstránenie alebo výmenu je potrebné najprv odstrániť kryt. Potom sa ventilátor a kryt jednoducho vyčistia vlhkou handričkou. Nové filtre od výrobcu sú k dispozícii v špecializovaných predajniach.

Ak vetrací systém v kúpeľni beží nepretržite, obyvatelia sa môžu spočiatku pokúsiť zistiť príčinu aj sami. V prípade decentrálnej vetracej jednotky môže byť príčinou chybné alebo nesprávne nastavené relé dobehu. To by malo zabezpečiť, aby sa ventilátor v kúpeľni po určitom čase vypol. Za určitých okolností môže stačiť jeho opätovné nastavenie. Ak je potrebné relé vymeniť alebo ak sa vyskytne iná porucha, odporúča sa obrátiť sa na inštalatéra. Odborne vymení komponent a vykoná nastavenie. V prípade centrálnych vetracích systémov by sa mal vždy privolať dodávateľ - na opravu aj čistenie. Je to preto, že je potrebné skontrolovať celý potrubný systém

Správne vetrajte kúpeľňu

Je výhodné, ak sa kúpeľňa dá vetrať oknami a vetracím systémom. Vlhkosť môže rýchlo uniknúť cez otvorené okno. Najneskôr po sprchovaní alebo kúpeli by malo byť úplne otvorené na päť až desať minút. Aby sa vlhký vzduch nešíril do celého obytného priestoru, odporúča sa zároveň zatvoriť dvere do kúpeľne. Najmä v zime by však okno nemalo zostať otvorené príliš dlho. Pretože čím viac tepla cez okno uniká, tým ťažšie musí vykurovanie pracovať. Aby ste tomu predišli, je lepšie počas vetrania vypnúť kúrenie. Okrem toho vlhkosť kondenzuje najmä na studených povrchoch a môže tam zo strednodobého až dlhodobého hľadiska spôsobiť tvorbu plesní. Z tohto dôvodu je dôležité zabezpečiť v kúpeľni celoročne teplotu medzi 21 a 23 stupňami Celzia.

Vetrací systém s rekuperáciou tepla pomáha ešte viac zefektívniť vetranie v kúpeľni. Zabezpečuje totiž pravidelnú výmenu vzduchu aj bez otvorených okien a s tým spojených tepelných strát. Zároveň sa vydýchaný vzduch nahrádza čerstvým vzduchom bohatým na kyslík. Integrované filtre zadržiavajú aj čiastočky nečistôt. Šetrí sa energia, vytvára sa príjemná klíma v miestnosti a zabraňuje sa tvorbe plesní.

Ďalšie tipy proti plesniam

Okrem správneho vetrania a rovnomerne vysokej teploty v miestnosti existujú aj ďalšie opatrenia na nápravu plesní. Patrí k nim utieranie obkladačiek, vodovodných batérií a sprchového kúta do sucha po sprchovaní a kúpaní. Sprchové závesy by mali byť zatiahnuté, aby mohli lepšie schnúť. Odporúča sa tiež zabezpečiť, aby kúpeľňový nábytok nebol umiestnený príliš tesne pri stene, aby sa za ním nehromadila vlhkosť.