Vyžiadajte si odbornú konzultáciu

Správne nastavenie termostatu

Ak je v miestnosti príliš chladno, väčšina ľudí siahne po bielej termostatickej hlavici na radiátore a otočí ju nahor, presnejšie doľava. Ak je teplota pocitovo nad požadovanou hranicou, tá istá termostatická hlavica sa otočí doprava. Pre väčšinu je to klasický spôsob správneho nastavenia termostatu. Čo sa však presne stane, keď otočíte termostatickú hlavicu? A existuje aj iný spôsob, ako dosiahnuť príjemnú teplotu?

  

Funkcia termostatu podrobne

Keď sa hovorí o termostate, väčšina ľudí má na mysli analógový, mechanický model. Ten sa v podstate skladá z troch častí:

  • Termostatická hlavica: viditeľný kryt, na ktorom sú umiestnené čísla pre nastavenie termostatu.
  • Snímač teploty: zvyčajne kvapalina, ktorá mení svoj objem v závislosti od teploty v miestnosti.
  • Termostatický ventil: ovládací kolík umiestnený medzi radiátorom a termostatom.

Keď je termostat otvorený, ovládací kolík sa zasunie. V dôsledku toho prúdi z vykurovacieho potrubia do radiátora viac vykurovacej vody. Teplota sa zvýši. Naopak, keď sa do radiátora dostane menej vykurovacej vody, vykurovanie miestnosti sa postupne zastaví.

  

Snímač termostatu a jeho úloha

Úloha termostatického ventilu alebo regulačného kolíka je teda jasná: reguluje prietok vykurovacej vody z vykurovacieho potrubia do radiátora. Čo však robí snímač teploty?

Ako už názov napovedá, snímač teploty meria teplotu v miestnosti a reaguje na ňu. Miestnosť sa teda po otvorení termostatu nevyhrieva nepretržite, ale namiesto toho sa vyhrieva na určitú hodnotu, napríklad 20 stupňov Celzia. To, ako horúco má byť v miestnosti, určujú obyvatelia nastavením termostatickej hlavice. Tá je tradične označená číslami od jednej do piatich.

Čísla na termostatickej hlavici

Aj keď na termostatickej hlavici nie sú uvedené presné čísla stupňov, teplota v miestnosti sa dá ľahko regulovať. Čísla na nej totiž zodpovedajú určitej teplote. Infografika na ľavej strane to ilustruje. Uvádza aj odporúčané teploty pre rôzne obytné priestory a poskytuje informácie o význame typických symbolov: slnko (štandardné nastavenie), mesiac (nočné nastavenie) a snehová vločka (ochrana proti mrazu). Nastavenie ochrany pred mrazom sa nepoužíva na zvýšenie teploty v miestnosti. Zabraňuje len tomu, aby voda vo vykurovacích rúrkach v chladnom počasí zamrzla, a tým spôsobila škody.

Teplota v miestnosti pri nastavovaní termostatu

Správne nastavenie termostatu znamená aj rozdielne vykurovanie každej miestnosti. Koniec koncov, všade nemusí byť rovnako teplo. Existujú štandardné hodnoty, ktorými sa môžu obyvatelia a majitelia domov riadiť pri nastavovaní vykurovania priestoru. Sú to tieto hodnoty:

  • Obývacia izba: 20 až 22 stupňov Celzia
  • Spálňa: 16 až 18 stupňov Celzia
  • Predsieň a kuchyňa: 18 stupňov Celzia
  • Detská izba: 22 stupňov Celzia
  • Kúpeľňa: 23 až 24 stupňov Celzia

Keďže vnímanie tepla je subjektívne, každý sa samozrejme môže sám rozhodnúť, aké teplo chce. Z ekonomických a ekologických dôvodov sa však oplatí dbať na správnu teplotu. Pretože zníženie teploty len o jeden stupeň Celzia vo všetkých miestnostiach môže znížiť náklady na vykurovanie až o šesť percent – aspoň v staršej budove.

Tipy: Na čo si dať pozor

Teplota v miestnosti sa spravidla dá ľahko nastaviť pomocou termostatu na vykurovacom zariadení. Existujú však opatrenia, ktoré pomáhajú zabezpečiť, aby regulácia teploty bola plynulým procesom, ktorý zároveň šetrí energiu.

Termostat je nastavený správne, ale v miestnosti sa nedosahuje požadovaná teplota. Jednou z možných príčin je, že je zakrytá závesmi alebo nábytkom. Ak teplo nemôže uniknúť, akumuluje sa. V dôsledku toho snímačový prvok predpokladá vyššiu teplotu a znižuje prietok vykurovacej vody skôr, ako sa skutočne dosiahne požadovaná teplota. Proces regulácie môžu ovplyvniť aj radiátorové výklenky a nedostatočná vzdialenosť medzi parapetom a termostatom. To isté platí aj pre stály prievan. Ten však vedie k zvýšeniu prietoku vykurovacej vody.

Aby čerpadlo vykurovacieho okruhu pracovalo efektívne a rovnomerne rozvádzalo teplo po celom dome, musí byť celý vykurovací systém správne nastavený. Hydraulické vyváženie vytvára základ pre tento účel. Na jeho základe sa jednotlivé radiátory nastavia tak, aby dostali potrebné množstvo vykurovacej vody. To je však možné len s vopred nastaviteľnými termostatmi vykurovania. Ak staré modely túto funkciu nemajú, ich výmena môže pomôcť ušetriť energiu na vykurovanie a znížiť náklady.

Najlepšie je nastaviť termostaty radiátorov alebo termostaty jednotlivých miestností na požadovanú teplotu. Ako je opísané vyššie, snímače teploty zisťujú teplotu v miestnosti a po dosiahnutí požadovanej teploty sa zníži prietok vykurovacej vody. Ak zvolíte príliš vysokú úroveň a teplotu, systém bude pokračovať vo vykurovaní a miestnosť sa prehreje. Často sa potom stáva chyba, že sa otvoria dvere alebo okno. V dôsledku takéhoto správania sa pri vykurovaní dochádza k stratám drahocennej vykurovacej energie.

Nastavenie izbového termostatu

S podlahovým vykurovaním alebo inteligentným riešením môžete nastaviť teplotu priamo a presne. Tu platia už spomínané tipy a nasledujúce tipy by sa mali zohľadniť aj tu. To znamená, že správne nastavenie závisí od miestnosti a spôsobu využitia miestnosti. Pri kratšej neprítomnosti, pracovnom dni alebo víkendovom pobyte môžete teplotu znížiť. Najlepšie je rozhodnúť sa v závislosti od vonkajšej teploty. Orientačná hodnota je 16 stupňov Celzia. V prípade dlhšej neprítomnosti alebo všeobecného nastavenia je najlepšie pozrieť si náš článok "Správne nastavenie vykurovacej krivky – tu je návod".

Typy termostatov

Ako už bolo spomenuté, väčšina ľudí si pri pojme termostatická hlavica predstaví klasický biely termostat. Už niekoľko rokov existujú moderné varianty, ktoré sa líšia predovšetkým rozsahom funkcií. Patria medzi ne elektrické bezdrôtové termostaty a digitálne programovateľné termostaty. Tie poskytujú obyvateľom možnosť nastaviť si požadovanú teplotu z pohodlia gauča. Digitálne programovateľné termostaty vykurovania možno dokonca ovládať pomocou aplikácie zo smartfónu alebo tabletu. Týmto spôsobom možno regulovať teplotu v miestnosti aj v neprítomnosti obyvateľov. Väčšinu týchto moderných termostatov možno nainštalovať bez odborných znalostí. Každý, kto chce nahradiť svoje zastarané alebo dokonca chybné analógové termostaty, by mal zvážiť tieto nové zariadenia..

Riadiaca jednotka vykurovania namiesto termostatu

Na rozdiel od užívateľov majú majitelia systému iné možnosti nastavenia požadovanej teploty. Moderné zdroje tepla totiž majú inteligentné riadiace systémy, ktoré umožňujú všestranné diaľkové ovládanie. Napríklad vykurovací výkon sa dá individuálne prispôsobiť požiadavke na teplo v niekoľkých jednoduchých krokoch. Voliteľne je možné dokonca povoliť systém pre vášho dôveryhodného dodávateľa vykurovania. Dodávateľ tak môže zistiť poruchy zdroja tepla a okamžite ich odstrániť bez toho, aby si to majiteľ systému všimol. Umožňujú to inovatívne aplikácie Viessmann.