V dnešnej dobe môže byť už naozaj všeličo poháňané solárnou energiou. Určite poznáte napríklad solárne kolektory a panely, ktoré slúžia na ohrev vody, vykurovanie či výrobu elektrickej energie. Energia slnka je stále viac a viac využívaná na rôzne účely, a to najmä vďaka tomu, že táto energia nás nič nestojí a bezplatne ju máme k dispozícii  ozaj všetci. O rôzne solárne vychytávky veru nie je núdza a neustále pribúdajú ďalšie a ďalšie.

Dopravné prostriedky na slnečné palivo

Inovatívny spôsob využitia energie zo slnka je poháňanie dopravných prostriedkov. Sem patria tak vlaky, metro, autá, autobusy, ako aj lietadlá. Veľkú pozornosť si vyslúžil napríklad švajčiarsky projekt Solar Impulse, ktorý využíva slnečnú energiu na pohon lietadla, a to  pomocou fotovoltických solárnych článkov umiestnených na vrchnej časti krídel, trupe a chvoste.

Na druhej strane autobusy, ktoré sa pohybujú vďaka slnku, si svoje miesto našli v Číne. Tam sú mimoriadne obľúbené najmä kvôli obrovskému znečisteniu smogom, ktoré vytvárajú bežné dopravné prostriedky. Solárne články tu pokrývajú však nielen autobusy, ale napríklad aj strechy autobusových zastávok a získaná energia sa využíva napríklad na osvetlenie zastávky a vysvietenie reklamných panelov.

Elektromobily nie sú dnes už tiež žiadnou raritou. A práve na ich pohon možno dobre využiť slnečnú energiu. Čerpacie stanice môžu získavať energiu pomocou fotovoltických modulov umiestnených na streche a dobíjanie akumulátorov vozidiel je tak mimoriadne ekonomickým i ekologickým riešením.

Dá sa solárna energia využiť aj na nabíjanie zariadení?

Áno, dá! A veľmi jednoducho. V poslednej dobe sú veľmi obľúbené solárne nabíjačky. Tie sa používajú na nabitie mobilných telefónov, tabletov alebo elektronických čítačiek kníh. Dokonca existujú aj solárne baterky – jednoducho ju položíte na slnečné svetlo a v noci môžete svietiť. Okrem týchto využití môžete solárnou energiou napájať aj ďalšie zariadenia, ako napríklad reproduktory, termostaty, sušiče či minichladničky.

Osvetlenie poháňané solárnou energiou

Takéto typy osvetlenia môžeme nájsť už vo viacerých krajinách sveta, Slovensko nie je výnimkou. Je to ideálny príklad úžasne efektívneho využitia slnečnej energie. Lampy verejného osvetlenia sú totiž slnku vystavené celý deň a nie je teda dôvod nevyužiť slnko na ich pohon.

Takéto lampy si však bez problémov môžete zadovážiť aj domov. Väčšinou ide o rôzne záhradné svietidlá, ktoré sú tiež slnku vystavené na dennej báze. Týmto spôsobom si dokážete mesačne a ročne ušetriť množstvo financií. Solárne svietidlá majú pritom často moderný exkluzívny dizajn, čo vašej záhrade dodá na elegancii.

Slnko v záhrade i na svahu

Dnešné technológie umožňujú využiť slnko naozaj na maximum. Z inovatívnych spôsobov menujme napr. špeciálny slnečný strom. Ten je schopný prijímať energiu zo slnka (a dokonca aj z vetra), premieňať ju na elektrinu a nabíjať tak napríklad automobil alebo iné zariadenie.

Spomeňme aj exkluzívne oblečenie, ktoré obsahuje slnečné kolektory. Energiu zo slnka môžete aktívne využívať počas behu alebo cyklistiky a nabiť si ňou môžete napríklad telefón. A čo by ste povedali na lyžiarsky vlek poháňaný slnkom? Aj takáto vychytávka je už realitou a vďaka tomu môžeme byť „bio“ a „eco“ friendly už aj na svahoch. Tomu sa hovorí spojenie príjemného s užitočným!

Slnečná energia: vynikajúci spôsob ako ušetriť

Slnko v sebe skrýva obrovské zásoby energie. Jeho využívanie patrí k moderným spôsobom, ako si zabezpečiť potrebnú energiu na rôzne účely. Dôležité pritom je, že využívaním slnečnej energie šetríme životné prostredie, čo je fakt, ktorý stojí za vynájdením mnohých zo solárnych zariadení. Potreba ekologickejšieho správania je natoľko aktuálnou spoločenskou otázkou, že štátne dotácie na nákup solárnych kolektorov či fotovoltických panelov do domácností nie sú nič prekvapujúce.

Veľkým benefitom slnečnej energie je aj skutočnosť, že nám dokáže ušetriť nemalé finančné prostriedky. Vďaka solárnym zariadeniam môžeme poháňať totiž množstvo súčastí domácnosti. Od ranného holenia, cez vykurovanie domu, ohrev vody, osvetlenie až po vyhrievanie bazénu v záhrade. Možností, ako využiť potenciál slnka, máme dnes už ozaj mnoho. Ak patríte k tým, ktorí majú záujem šetriť prírodu i peniaze, solárne zariadenia sú určite správnou cestou. 

Pozrite si aj ďalší zaujímavý obsah

Stagnácia solárnych systémov a technológia ThermProtect

Čítať ďalej

Aký je rozdiel medzi plochými a trubicovými solárnymi kolektormi?

Čítať ďalej

Na akom princípe funguje slnečný kolektor

Čítať ďalej