Splitové tepelné čerpadlá od spoločnosti Viessmann 

Imisia zvuku a potreba miesta hrajú u tepelných čerpadiel vzduch/voda veľmi dôležitú úlohu. K vykurovacím systémom, ktoré oba faktory nielen zohľadňujú, ale v praxi aj optimálne realizujú, patria splitové tepelné čerpadlá. 

Zloženie a funkcia splitového tepelného čerpadla 

Splitové tepelné čerpadlo sa skladá z vnútornej a vonkajšej jednotky, pričom vo vonkajšej jednotke sú zabudované všetky komponenty, ktoré môžu pôsobiť hluk. K nim patrí ventilátor, výparník a kompresor.

Vnútorná jednotka je podľa toho kompaktná a dá sa veľmi flexibilne inštalovať v dome. V nej sa nachádza iba kondenzátor, obehové čerpadlo a regulačná a bezpečnostná technika. Naviac je veľmi tichá, čo nieje iba kvôli rozdeleniu, ale aj kvôli vzájomne zladeným komponentom a premyslenom dizajne optimalizovanom z hľadiska zvuku. 

Proces výroby tepla sa dá ľubovoľne opakovať 

Počas prevádzky nasáva ventilátor, ktorý je zabudovaný vo vonkajšej jednotke, aktívne vonkajší vzduch a odvádza ho ďalej do výparníka (zariadenie na prenos tepla). V ňom cirkuluje chladivo, ktoré sa ohrieva pri nízkej teplote. Potom čo chladivo zmenilo stav svojho agregátu, prúdi ako teplá para k elektrickému kompresoru. Ten stláča paru a dvíha tým svoju teplotu na požadovanú úroveň. 

Ako ďalšie sa vedie ďalej horúca para cez tenké potrubie chladiva ku kondenzátoru, ktorý je zabudovaný vo vnútornej jednotke. Tam prenáša horúca para svoju termickú energiu do vykurovacieho systému a pritom sa pozvoľne ochladzuje. Pretože je stále pod vysokým tlakom, musí sa najprv povoliť expanzný ventil, ktorý zasa obnoví svoj východiskový stav. Keď je dokončený tento stav, môže proces začať od začiatku.  


Tepelné čerpadlo na využívanie tepla zo vzduchu

Splitové tepelné čerpadlo vzduch/voda

Teplo zo vzduchu

[1] Splitové tepelné čerpadlo vzduch/voda Vitocal, vnútorná jednotka
[2] Splitové tepelné čerpadlo vzduch/voda Vitocal, vonkajšia jednotka
[3] Zásobník teplej vody

Výhody splitového tepelného čerpadla

Rozhodujúcou výhodou splitového tepelného čerpadla Viessmann je takmer bezhlučná prevádzka. Konštrukcia zariadenia je postavená tak, aby sa dali hlboké hluky, ktoré sú pociťované ako rušivé, presunúť do vyššej frekvencie. Navyše majú všetky splitové tepelné čerpadlá od firmy Viessmann nočný režim, v ktorom sa akustický výkon dodatočne znižuje. Je možné ich bez všetkého použiť v oblastiach s veľmi prísnymi zákonnými zadaniami ohľadom emisií zvuku ako v radových domoch alebo v kúpeľných mestách.

Možné chladenie a vykurovanie

Okrem malej potreby miesta vo vnútornej oblasti a tichej prevádzke sú splitové tepelné čerpadlá pripravené pre reverzibilnú prevádzku. Tým sa dajú miestnosti v horúcich letných mesiacoch pomocou konvektorov alebo plošných chladiacich systémov vychladiť na požadovanú úroveň. Okrem toho sa dajú modulárne rozšíriť. Majitelia zariadení tak zostávajú veľmi flexibilní a môžu nechať pri zvýšenej potrebe vykurovania alebo chladenia pristaviť ďalšie tepelné čerpadlá. 

Profitujte aj vy z týchto výhod: 

  • Nízke prevádzkové náklady vďaka vysokej účinnosti vo všetkých bodoch prevádzky. 
  • Regulácia s ľahkou obsluhou Vitotronic s grafickým displejom s nekódovaným textom.
  • Pripravené pre zapojenie do solárneho systému.
  • Vysoký komfort obsluhy vďaka diaľkovému ovládaniu cez aplikáciu ViCare a smartfón / tablet.
  • Všetky tepelné čerpadlá Viessmann sú zaradené a registrované vo všetkých štátnych dotačných programoch.

 

Či ako rýdzy vykurovací systém alebo ako zariadenie na vykurovanie a chladenie: splitové tepelné čerpadlá Viessmann sú najlepšie vhodné pre novostavbu a modernizáciu. Pri tomto prevedení odpadajú nákladné prierazy stien a položenie vzduchových kanálov.

Zlúčenie oboch jednotiek do uzavretého chladiaceho okruhu však môže vykonať len certifikovaný odborník na chladiacu techniku.