Vyžiadajte si odbornú konzultáciu

Zásobníky na teplú vodu, ktoré spĺňajú všetky požiadavky

Či už ide o rannú sprchu alebo relaxačný kúpeľ cez víkend: pre väčšinu ľudí je stála dostupnosť teplej vody základom domáceho pohodlia. Tá sa môže vyrábať a skladovať rôznymi spôsobmi. Základný rozdiel je medzi centralizovaným a decentralizovaným ohrevom teplej vody. Zásobníky na teplú vodu Viessmann Vitocell uskladňujú centrálne pripravovanú teplú vodu počas dlhšieho časového obdobia a v prípade potreby ju sprístupňujú.

Centralizovaný a decentralizovaný ohrev teplej vody: porovnanie

Pri centrálnom ohreve  teplej vody je nevyhnutný existujúci kotol. Poskytuje teplo nielen na vykurovanie miestností, ale aj na ohrev požadovanej teplej vody. Aby sa zabezpečilo, že z kohútika vždy vyteká požadovaná teplá voda, sú vykurovacie systémy tohto druhu vybavené zásobníkom teplej vody.

Ohrev  teplej vody nezávislý od kotla

Na rozdiel od centralizovaného ohrevu  teplej vody nemusí byť decentralizovaná verzia pripojená na kotol. V prietokovom ohrievači vody sa teplá voda ohrieva na požadovanú teplotu len v okamihu požiadavky. Na druhej strane malé zásobníkové ohrievače vody alebo zásobníkové ohrievače vody pod drezom uskladňujú teplú vodu. Obidva typy spravidla fungujú na elektrinu, čo umožňuje veľmi flexibilnú inštaláciu.

Ďalšou možnosťou decentralizovaného ohrevu teplej vody je zásobníkový ohrievač teplej vody. Ide o zásobník s malou alebo žiadnou tepelnou izoláciou, ktorý ohrieva a zároveň uskladňuje teplú vodu. Kvôli slabej alebo v niektorých prípadoch žiadnej tepelnej izolácii však voda rýchlo chladne. To znamená, že ohrievač vody musí vodu ohrievať znova a znova. Ohrievače vody tohto typu sú k dispozícii len zriedka, pretože táto technológia sa považuje za zastaranú.

Kúpa správneho zásobníka teplej vody

Vitoladens 300-C so zásobníkom TÚV Viessmann

Pred kúpou zásobníka na  teplej vody Viessmann je dobré sa informovať o rôznych verziách. Okrem veľkosti zásobníka totiž zohrávajú úlohu aj ďalšie faktory v závislosti od vlastností budovy a potreby teplej vody. Zásobníky teplej vody si vyžadujú aj priestor. Aby sa zohľadnili rozdiely v dostupnom priestore, spoločnosť Viessmann ponúka horizontálne zásobníky  teplej vody a zásobníky inštalované vedľa kotla alebo pod ním. Okrem toho si môžete vybrať medzi rôznymi materiálmi, ako je ušľachtilá oceľ alebo oceľ s povrchovou úpravou smaltom Ceraprotect. V nasledujúcich kapitolách sa dozviete viac o dôležitých kritériách, ktoré treba zohľadniť pri kúpe zásobníka na teplú vodu.

Pri hľadaní vhodného valca je rozhodujúcim faktorom dimenzovanie. Výber presnej veľkosti závisí nielen od počtu obyvateľov, ich individuálnych spotrebiteľských návykov a skutočnej potreby teplej vody. Okrem celkového vykurovacieho výkonu systému je ďalším dôležitým faktorom to, či sa má zabezpečiť len samotná vykurovacia voda alebo aj teplá voda. Ak je celkový vykurovací výkon pomerne nízky, odporúča sa kúpiť o niečo väčší zásobník. V tejto súvislosti sa vždy poraďte s partnerom spoločnosti Viessmann. Naši partneri sú oboznámení so širokou ponukou rôznych zásobníkov teplej vody. Produktový rad Vitocell je k dispozícii s objemom od 130 do 1000 litrov. To znamená, že tieto výrobky sa oplatí kúpiť nielen pre použitie v rodinných domoch, ale aj v bytových domoch alebo iných budovách, kde je potreba teplej vody vysoká. Patria sem aj komerčné alebo obecné budovy.

Aby sa predišlo zbytočne dlhým potrubným trasám, zásobníky  teplej vody sa inštalujú v bezprostrednej blízkosti kotla. Rôzne možnosti, ako už bolo uvedené vyššie, sú tieto: vodorovné, priľahlé ku kotlu a pod kotlom. Zásobník  teplej vody sa musí vybrať tak, aby zodpovedal dostupnému priestoru, ako aj požiadavkám na teplú vodu a individuálnym požiadavkám. Napríklad Vitocell 100-W ponúka ideálne riešenie pre relatívne nízke nároky na teplú vodu s malými rozmermi, pretože tento model možno nainštalovať pod nástenný kotol (napríklad pod plynový kondenzačný kotol Vitodens 300-W), čím sa ušetrí miesto, a môže sa v ňom uskladniť až 150 litrov vody. Celoplošná tepelná izolácia zabezpečuje pohodlné a úsporné ohrievanie  teplej vody v celom rodinnom dome.

Susediace modely zásobníkov teplej vody sú Vitocell 100-L, Vitocell 100-V a Vitocell 300-V. Ako už názov napovedá, sú umiestnené priamo vedľa kotla. Sú to stacionárne zásobníky  teplej vody vybavené nepriamym výmenníkom. Tá siaha až po podlahu zásobníka, čo umožňuje ohrev celého obsahu vody.

V sortimente produktov Viessmann sa nachádzajú aj horizontálne zásobníky teplej vody: Vitocell 100-H a Vitocell 300-H. Tie sú skonštruované mimoriadne robustne, aby sa na ne dal umiestniť príslušný kotol. Ponúkajú nad sebou dostatok priestoru, napríklad pre plynový kondenzačný kotol.

V závislosti od vášho vykurovacieho systému si môžete kúpiť zásobník na teplej vody, ktorý vyhovuje vašim individuálnym podmienkam. V zásade existujú dva typy: mono a bivalentné zásobníky teplej vody. Prvé z nich sú vybavené jednou nepriamou cievkou, zatiaľ čo bivalentné modely majú dve cievky. To umožňuje rýchlu a jednoduchú integráciu solárneho termického systému na ohrev teplej vody. Solárne kolektory ohrievajú zásobník teplej vody prostredníctvom spodnej nepriamej špirály. Ak dostupná solárna energia nepostačuje na pokrytie potreby teplej vody, horná nepriama cievka zabezpečuje dodatočný ohrev. Cez túto špirálu preteká vykurovacia voda, ktorú predtým ohrieval ďalší kotol. Bivalentné riešenie je mimoriadne úsporné a ekologické, pretože väčšina  teplej vody sa vyrába z voľnej slnečnej energie.

V zásobníkoch na teplú vodu Viessmann sa teplá voda ohrieva nepriamo prostredníctvom nepriamej špirály. Existujú aj malé zásobníkové ohrievače vody alebo prietokové ohrievače vody, ktoré ohrievajú vodu priamo. Ak by ste si chceli kúpiť malý zásobníkový ohrievač vody tohto typu, Viessmann ponúka elektrický zásobníkový ohrievač vody Vitotherm, ktorý ohrieva vodu pomocou elektrickej energie. Ohrievate len toľko teplej vody, koľko potrebujete priamo tam, kde ju aktuálne potrebujete. Kúpa malého zásobníkového ohrievača vody sa oplatí najmä tam, kde centrálne zásobovanie  teplej vody nie je možné alebo nie je potrebné z dôvodu nízkeho dopytu.

V prípade mimoriadne vysokého dopytu po teplej vode je ideálnym riešením podlahový zásobník Vitocell 100-V. Smaltovaný zásobník na tepú vodu od spoločnosti Viessmann je k dispozícii a s objemom od 160 do 950 litrov. V prípade potreby je možné skombinovať niekoľko zásobníkov  teplej vody a vytvoriť tak zásobníkovú banku. V závislosti od modelu je Vitocell 100-V vhodný najmä na ohrev  teplej vody v spojení s tepelnými čerpadlami alebo kondenzačnými kotlami. Vďaka tomu je takmer univerzálne použiteľný.

Zásobníkové ohrievače teplej vody Viessmann pre vykurovacie systémy možno rozšíriť aj o samostatnú súpravu výmenníka tepla (Vitotrans 222). V tejto kombinácii tvoria zásobníkový systém na ohrev teplej vody. To je užitočné najmä počas výkonovej špičky, napríklad keď je potrebné dočasne pokryť vysoké odberové pomery (ako často sa voda odoberá) a rôzne časy dohrievania. Systémy nakladania zásobníkov sa uprednostňujú aj pri prevádzke vykurovacích systémov, ktoré vyžadujú nízke teploty spiatočky, ako sú kondenzačné kotly. Zásobník Vitocell 100-L od spoločnosti Viessmann je tým správnym zásobníkom teplej vody pre tieto a ďalšie aplikácie. Pôsobí presvedčivo, s presným ohrevom zásobníka na správny stupeň aj pri modulácii teploty prietoku, ako aj s jednoduchou inštaláciou vďaka odnímateľnej tepelnej izolácii (500 litrov a viac).

Vyberte si najvyššiu kvalitu vody a najlepšiu ochranu proti korózii

Viessmann Vitocal 200-G tepelné čerpadlo soľanka/voda a zásobník TÚV

Najmä pri skladovaní teplej vody je dôležité dodržiavať hygienické normy. Zásobníky na teplú vodu od spoločnosti Viessmann sú podľa toho vyrábané zo smaltovanej ocele alebo z ušľachtilej ocele podľa normy EN 12897. Pokiaľ ide o smaltované zásobníky teplej vody, tie so smaltovaním Ceraprotect poskytujú najlepšie vlastnosti. Vitocell 300-H a Vitocell 300-V ponúkajú dodatočnú výhodu nehrdzavejúcej ocele a spĺňajú najvyššie požiadavky. Nevyžadujú žiadnu povrchovú úpravu a vďaka svojim chemickým vlastnostiam zaručujú dlhoročnú ochranu proti korózii. Tieto fľaše sú k dispozícii ako priľahlé a horizontálne typy. Pri kúpe týchto nerezových zásobníkov na teplú vodu  získate desaťročnú záruku proti únikom spôsobeným koróziou.

Poradenstvo pri nákupe

Pre dlhodobú, pohodlnú, bezpečnú a hospodárnu prevádzku musia byť vykurovací systém a zásobník  teplej vody od začiatku dokonale zladené. Či už chcete skombinovať tepelné čerpadlo, kotol na tuhé palivo alebo plynový vykurovací systém so zásobníkom  teplej vody alebo hľadáte iné duálne riešenie, konzultácia s partnerom Viessmann je nevyhnutná. Naši partneri pomôžu nielen s výberom spotrebičov, ale postarajú sa aj o dimenzovanie, pripojenie a prípadne aj o údržbu zásobníka teplej vody. Pomocou nášho vyhľadávania miestnych obchodných partnerov nájdete vo svojom okolí vhodnú kontaktnú osobu, a to v niekoľkých krokoch.