Získajte až 19 000 € príspevok na dom z plánu obnovy
V tomto článku sú zhrnuté možnosti, podmienky a postup pre čerpanie prostriedkov na obnovu rodinného domu z plánu obnovy.
V tomto článku sú zhrnuté možnosti, podmienky a postup pre čerpanie prostriedkov na obnovu rodinného domu z plánu obnovy. Vedeli ste, že od októbra 2022 môžete na Slovensku čerpať prostriedky na obnovu rodinného domu z plánu obnovy? Na rozdiel od projektu Zelená domácnostiam ich môžete využiť napríklad aj na zateplenie, výmenu okien, realizáciu zelenej strechy a mnoho ďalšieho. Zhrnuli sme pre vás možnosti, podmienky a postup.
Stačí ušetriť 30 % energií
SAŽP teda v októbri 2022 spustila program Obnov dom financovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR. Ide o dlhodobý projekt, ktorý má trvať až do polovice roka 2026 a jeho cieľom je znížiť energetickú náročnosť 30 000 rodinných domov na Slovensku.
V rámci programu môžete získať príspevok na obnovu domu, napríklad na zateplenie obvodového plášťa, strechy či podlahy, výmenu okien a dverí, vykurovacieho systému, ale aj na zelenú strechu, záchytnú nádrž na vodu, tieniacu techniku, odstránenie azbestu atď.
Máte teda omnoho širšie možnosti oproti programu Zelená domácnostiam, v ktorom nie je podporovaná obnova rodinného domu ako taká, ale iba obnoviteľné zdroje energie, navyše len v prípade domov mimo Bratislavského kraja. Pri pláne obnovy na kraji nezáleží.
Obnovou domu znížite množstvo emisií (nielen) CO2, záťaž kladenú na životné prostredie, ale aj sumu na vašom vyúčtovaní za energie.
Výška príspevku závisí od toho, aké opatrenia si vyberiete a koľko energie po ich vykonaní ušetríte.
Tabuľka 1: Max. výška príspevkov a základné kritériá získania príspevku z programu Obnov dom
Zateplite, vymeňte okná či kotol, doplňte solárne panely
Príspevky sú v programe Obnov dom rozdelené do 6 skupín:
Opatrenia skupiny A
Ide o zateplenie obvodového plášťa, strechy (bez výmeny alebo s výmenou krytiny), podlahy na teréne, podlahy nevykurovaného podkrovia alebo stropu nevykurovaného suterénu. Opatrenia sa však nesmú vzťahovať na vybudovanie prístavby, nadstavby, zobytnenie podkrovia či suterénu.
V rámci čerpania príspevku musíte realizovať aspoň jedno opatrenie zo skupiny A, pričom opatrenia z tejto skupiny musia tvoriť min. 25 % celkových výdavkov. Uhradia vám aj vynútené vedľajšie výdavky do výšky 10 %, napríklad pri presahoch zatepľovanej fasády nad rámec teplovýmennej plochy.
Opatrenia skupín B2, B3, B4, B5
Patria k nim zelené strechy, akumulačné nádrže na dažďovú vodu, tieniaca technika a odstránenie azbestu. Na opatrenia B3 a B5 môžete minúť spolu max. 10 % celkových výdavkov.
Opatrenia skupiny B1
Príspevok môžete získať na energetické alebo vykurovacie zdroje a pridružené náklady (prehľad nájdete v nižšie uvedenej tabuľke). Na rozdiel od programu Zelená domácnostiam však v tomto prípade nie sú podporované kotly na biomasu (ani tie, ktoré dokážu spaľovať viac druhov palív).
Tabuľka 2: Prehľad jednotkových sadzieb príspevkov v rámci skupiny opatrení B1 programu Obnov dom
Plán obnovy vám poskytne dotácie aj na projektovú dokumentáciu (či už pre stavebné povolenie, alebo bez povolenia), projektové energetické hodnotenie a energetické certifikáty pred a po. Podrobný rozpis opatrení vrátane výšky príspevkov nájdete na stránke Obnov dom.
Na realizáciu si môžete vybrať firmu podľa vlastného uváženia, stačí, keď bude spĺňať platnú legislatívu SR. Opatrenia môžete vykonať aj svojpomocne (ak máte na dané opatrenia náležité papiere/oprávnenia – napríklad na stavebné úpravy, inštaláciu kotla či fotovoltických panelov).
Peniaze si pripravte vopred
O príspevok z programu Obnov dom môžete žiadať, ak:
- bol dom postavený pred 1. 1. 2013, nachádza sa na území SR a je využívaný v prevažnej miere alebo iba na bývanie (na iný účel môže byť využívaných max. 10 % podlahovej plochy),
- v liste vlastníctva je evidovaný a v energetickom certifikáte či projektovom energetickom hodnotení zaradený ako „rodinný dom",
- ste vlastníkmi alebo spoluvlastníkmi domu, nemusíte tam mať trvalý pobyt,
- nemáte ako žiadatelia daňové nedoplatky, nedoplatky zdravotného a sociálneho poistenia ani exekúcie.
Ako sme uviedli vyššie v texte, základnou podmienkou je, že znížite energetickú náročnosť domu aspoň o 30 % oproti stavu pred opatreniami. Tú musí určiť odborne spôsobilá osoba v rámci projektového energetického hodnotenia alebo energetického certifikátu, a to v súlade s vyhláškou 364/2012 Z. z. Okrem toho min. 70 % zdravotne neškodného odpadu musíte dať zrecyklovať.
Snažte sa z programu získať maximálny možný príspevok. Peniaze totiž môžete čerpať na konkrétny rodinný dom iba raz a iba v prípade, ak ste naň v minulosti nezískali inú podporu z verejných zdrojov. Ide napríklad o projekt Zelená domácnostiam (nielen v jeho súčasnej etape, ale aj v minulosti) alebo o príspevky vyplácané v minulosti na základe zákona 555/2005 Z. z.
Postup získania príspevku z programu Obnov dom:
- Zistite, na ktoré príspevky máte oprávnenie.
- Pripravte si dokumenty a podajte žiadosť na stránke Obnov dom.
- Po schválení uzatvorte zmluvu o poskytnutí príspevku.
- Zabezpečte si energetický certifikát alebo energetické projektové hodnotenie. Stačí, ak ho predložíte do 3 mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy.
- Zrealizujte práce do 10 mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy (najneskôr však 31. 3. 2026).
- Zdokumentujte realizáciu projektu.
- Požiadajte o vyplatenie príspevku.
- Dokumentáciu uchovajte aspoň 5 rokov od dátumu poslednej platby prostriedkov z programu.
Tip pre vás: Peniaze dostanete až po vykonaní kontroly žiadosti, celú obnovu teda budete musieť najprv financovať zo svojho. SAŽP však spolupracuje s viacerými bankami, ktoré vám pri predložení dokladov o poskytnutí príspevku dajú výhodnejšie podmienky pri čerpaní úverov, ako napríklad nižší úrok či zľavu z poplatku.