Vyžiadajte si odbornú konzultáciu
Komerčné objekty
Plyn

SkyTower v Bukurešti

Veža SkyTower, ktorá je so svojimi 137 metrami najvyššou budovou v Rumunsku, v noci je jej vzhľad veľmi pôsobivý vďaka prepracovanej svetelnej choreografii. Na výrobu tepla sa používa kaskádový vykurovací systém s tromi jednotkami Vitomax 100-LW.

Pohľad na SkyTower v Bukurešti. Foto: © Walter Luttenberger

Zlatý certifikát LEED pre najvyššiu budovu a pamiatku v Rumunsku

V roku 2005 získala spoločnosť Raiffeisen evolution project development GmbH (RE) pozemok s rozlohou 40 000 m2 severne od centra Bukurešti v štvrti Floreasca na výstavbu troch projektov s pracovným názvom Floreasca City Center: kancelársky mrakodrap SkyTower, kancelárske krídlo FCC a nákupné centrum Promenada boli postavené súčasne a dokončené do roku 2013. Ešte počas výstavby týchto budov spoločnosť RE predala SkyTower a FCC Office Wing súčasnému developerovi a vlastníkovi, spoločnosti Raiffeisen Property International GmbH so sídlom vo Viedni.

Budova SkyTower, ktorú navrhla viedenská architektonická kancelária Hoffmann-Janz Architekten ZT GmbH, je s výškou 137 metrov najvyššou budovou v Rumunsku. Architekti sa rozhodli pre základný eliptický tvar, pričom elipsu považujú za dokonalú kombináciu obdĺžnika a kruhu. Výšková budova so 42 poschodiami je určená na kancelárske účely. Každé poschodie má rozlohu 1 200 metrov štvorcových.

Ako nová dominanta na panoráme hlavného mesta mal návrh fasády veľký význam. Napríklad pre konštrukciu sklenenej fasády so závesnou stenou, ktorá má celkovú plochu 17 250 metrov štvorcových, bolo vypracovaných päť rôznych návrhov modulov. V rámci fasády bolo nainštalovaných 150 bodových svetiel, označovaných ako wall washers, ktoré v noci osvetľujú SkyTower. Každé z týchto svietidiel má niekoľko farieb svetla a je individuálne ovládateľné, čo umožňuje používať na nočné osvetlenie mrakodrapu rôzne svetelné choreografie.

Pri projektovaní modernej výškovej budovy je v súčasnosti nevyhnutné zohľadniť ekologické aspekty už na začiatku plánovacieho procesu. Cieľom všetkých, ktorí sa podieľali na výstavbe, bolo preto vytvoriť "zelenú" budovu, ktorá by bola veľmi úsporná z hľadiska nákladov na údržbu. Plány sa priebežne prehodnocovali a v prípade potreby upravovali v očakávaní, že nakoniec získajú certifikát LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Po dokončení získala budova SkyTower zlatý certifikát LEED.

Vitomax 100-LW. Foto: © Walter Luttenberger

Úspora energie, výroba tepla s nízkymi emisiami so spoločnosťou Viessmann

Na energeticky úspornú výrobu tepla s nízkymi emisiami používajú prevádzkovatelia SkyTower kaskádový vykurovací systém s tromi nízkotlakovými teplovodnými kotlami Vitomax 100-LW od spoločnosti Viessmann. Vysokoúčinné priemyselné/komerčné kotly, integrované do inteligentného systému riadenia budovy, pracujú podľa príslušnej potreby tepla. Vďaka tomu bolo možné optimalizovať spotrebu plynu.

Použité kotly Vitomax 100-LW majú reverznú spaľovaciu komoru a nízke zaťaženie spaľovacej komory pre čisté spaľovanie s nízkymi emisiami oxidov dusíka. Ako teplovodný kotol pre prípustné teploty prietoku do 110 stupňov Celzia a pre prevádzku pri konštantnej teplote kotlovej vody ponúka Vitomax 100-LW pôsobivý výkon s vysokou účinnosťou kotla až 91,5 %. Prípustný prevádzkový tlak sa pohybuje od 6 do 10 barov; vykurovací výkon od 0,65 do 6 MW. Nosný kryt na hornej strane kotla zjednodušuje inštaláciu a údržbu, zatiaľ čo veľké a ľahké revízne dvierka výklopné vľavo alebo vpravo uľahčujú prácu pri čistení kotla.

Pomocou ovládacieho panela Vitocontrol možno regulovať všetky regulačné zariadenia a prispôsobiť ich príslušnej potrebe tepla. Teplo sa rozvádza do podláh prostredníctvom nízkoteplotných radiátorov, ktoré zabezpečujú stálu klímu v miestnosti od 22 do maximálne 25 stupňov Celzia. Chladný prívodný vzduch sa do miestností privádza prostredníctvom chladiacich prvkov integrovaných do zavesených chladiacich trámov na podlahách kancelárií.

Inteligentné vetranie a požiarna bezpečnosť

Systém vetrania s rekuperáciou tepla zabezpečuje zdravé a príjemné vnútorné prostredie. Na efektívnu prevádzku boli v konferenčných a zasadacích miestnostiach nainštalované detektory pohybu. Ventilačný systém tak funguje len vtedy, keď sa miestnosti skutočne používajú. Keďže ide o výškovú budovu, platia osobitné predpisy umožňujúce bezpečnú evakuáciu v prípade núdze. Jedna z požiadaviek stanovuje, že ventilačný systém na únikových chodbách a schodiskách, ako aj vo výťahovej šachte hasičského výťahu musí zabezpečiť stály pretlak, aby sa tieto priestory v prípade požiaru nevykúrili.

Súvisiace odkazy

Komerčné objekty
Priemysel
Plyn
Vzduch

Leica Camera AG Wetzlar

Dizajnový štýl sídla spoločnosti Leica vo Wetzlari je podmanivo jedinečný. Pripomína objektívy a diaľkomery. Spoločnosť Viessmann dopĺňa tento komplex sofistikovaným, inovatívnym energetickým systémom.

Prečítajte si viac
Komerčné objekty
Rezidenčné objekty
Elektrická energia
Vzduch

Veža Lotte World Tower Soul, Južná Kórea

Veža Lotte World Tower sa nachádza v centre mesta a sú v nej byty, kancelárie, obchody a reštaurácie. Energiu šetrnú ku klíme dodáva 12 veľkých tepelných čerpadiel Viessmann.

Prečítajte si viac
Komerčné objekty
Rezidenčné objekty
Plyn
Slnečná energia

Palmový ostrov "The Palm Jumeirah" v Dubaji

Na Palm Jumeirah solárne kolektory Vitosol 200-F zásobujú teplou vodou 14 apartmánových domov, zatiaľ čo tri kotly Vitocrossal 300 ohrievajú bazén a hammam v luxusnom hoteli "Ottoman Palace".

Prečítajte si viac
Diaľkové vykurovanie
Elektrická energia
Plyn
Vzduch

Štvrť Rosenstein v Stuttgarte

Štvrť Rosenstein v Stuttgarte má pôsobivú, na budúcnosť orientovanú koncepciu vykurovania, chladenia a energetiky so zameraním na sektorové prepojenie. Použitá technológia zahŕňa veľké tepelné čerpadlo, kogeneračnú jednotku a fotovoltický systém.

Prečítajte si viac
Komerčné objekty
Priemysel

Logistické centrum spoločnosti Mammut Sports Group AG, Memmingen

Európske logistické centrum v Memmingene využíva na vykurovanie a chladenie energiu z obnoviteľných zdrojov. Energetické centrum pozostáva z troch tepelných čerpadiel Viessmann zem/voda, ktoré využívajú prirodzené teplo z podzemnej vody.

Prečítajte si viac
Komerčné objekty
Plyn
Slnečná energia

Nemecká burza cenných papierov v Eschborne

Nemecká burza cenných papierov v Eschborne získala platinový certifikát LEED vďaka svojmu udržateľnému dizajnu budovy a referenciám v oblasti udržateľnosti. Teplo a elektrinu dodávajú dva plynové kondenzačné kotly Viessmann Vitobloc 200 a Vitosol 200-F.

Prečítajte si viac