Vyžiadajte si odbornú konzultáciu
Rezidenčné objekty
Slnečná energia

Veža Marco Polo v hamburskom HafenCity

V budove Marco Polo Tower sa teplá voda do 55 metrov vysokej budovy dodáva prostredníctvom solárneho termického systému Viessmann s kolektormi Vitosol 200-T s celkovou plochou 180 metrov štvorcových.

Veža Marco Polo v hamburskom HafenCity. Foto: © Andreas Rose / Shutterstock.com

Architektonická pamiatka so solárnym systémom Viessmann

Veža Marco Polo v hamburskom HafenCity je architektonickou dominantou. Budova s výškou 55 metrov ponúka 15 poschodí bytových domov s rozlohou od 60 do 340 metrov štvorcových. Zatiaľ čo vykurovaciu energiu dodáva sieť diaľkového vykurovania, vákuové trubicové kolektory Vitosol 200-T od spoločnosti Viessmann zabezpečujú solárnu energiu na zásobovanie celej budovy teplou vodou.

Efektívne vykurovanie a chladenie pomocou solárnej energie

Teplo dodáva sieť diaľkového vykurovania, ktorú prevádzkuje miestna energetická spoločnosť. Z vykurovacieho centra v suteréne budovy rozvádzajú teplo do bytových jednotiek systémy podlahového vykurovania. Teplá voda sa vyrába prostredníctvom solárneho systému s použitím vákuových rúrkových kolektorov typu Vitosol 200-T od spoločnosti Viessmann. Na streche 16-poschodovej budovy bolo nainštalovaných 60 kolektorov s celkovou plochou 180 m2 .

Letecký pohľad: Marco Polo Tower v Hamburgu. Foto: © Roland Halbe, Matthias Jüschke

Tento typ kolektora je určený najmä na horizontálnu inštaláciu veľkých systémov na plochých strechách bytových domov. Absorbéry sa dajú otočiť o 45 stupňov, aby odrážali dráhu slnka bez zvýšeného zatienenia. Povrchy absorbéra integrované do vákuovej trubice nie sú náchylné na znečistenie, čo umožňuje optimálne využitie energie. Vysoko účinná tepelná izolácia v kryte hlavice minimalizuje tepelné straty na jar, na jeseň a v zime. Solárny tepelný systém sa pohodlne ovláda prostredníctvom centrálnej solárnej regulácie Vitosolic od spoločnosti Viessmann. Zabezpečuje, aby sa získaná solárna energia využívala čo najefektívnejšie. Komunikácia s bezdrôtovým diaľkovým ovládaním Vitotrol 200-RF prebieha prostredníctvom bezdrôtovej základňovej stanice Viessmann (KM-BUS).

V teplejších mesiacoch sa solárne zisky premieňajú na chladiacu energiu. Na to slúži absorpčná chladiaca jednotka poháňaná slnečnou energiou, ktorá pomocou výmenníkov tepla premieňa solárne zisky zo slnečných kolektorov na streche na chladiacu energiu. To umožňuje chladiť obytné jednotky ekologickým spôsobom: teplo získané pomocou vákuových trubicových kolektorov sa odovzdáva cez zásobník vykurovacej vody do generátora absorpčnej chladiacej jednotky. Aby sa zabránilo nežiaducej tvorbe pár na povrchu kolektorov a v ich okolí, teplo sa odvádza prostredníctvom uzavretej hybridnej chladiacej veže. Okrem rozsiahleho zasklenia je uzavretá aj veľká časť fasády. Stenové dosky tak nielen znižujú tepelné straty v zime, ale slúžia aj ako dôležité akumulačné médium na zabezpečenie príjemného vnútorného prostredia.

Súvisiace odkazy

Komerčné objekty
Rezidenčné objekty
Elektrická energia
Vzduch

Veža Lotte World Tower Soul, Južná Kórea

Veža Lotte World Tower sa nachádza v centre mesta a sú v nej byty, kancelárie, obchody a reštaurácie. Energiu šetrnú ku klíme dodáva 12 veľkých tepelných čerpadiel Viessmann.

Prečítajte si viac
Priemysel
Biomasa
Ropa
Slnečná energia

Logistické centrum Marc Cain GmbH v Bodelshausene

Módna značka Marc Cain si vo svojom logistickom centre v Bodelshausene zvolila vlastnú lokálnu vykurovaciu sieť so zariadením Viessmann Vitoflex 300-UF a Vitobloc 200 EM-20/39 na výrobu energie.

Prečítajte si viac
Komerčné objekty
Rezidenčné objekty
Plyn
Slnečná energia

Palmový ostrov "The Palm Jumeirah" v Dubaji

Na Palm Jumeirah solárne kolektory Vitosol 200-F zásobujú teplou vodou 14 apartmánových domov, zatiaľ čo tri kotly Vitocrossal 300 ohrievajú bazén a hammam v luxusnom hoteli "Ottoman Palace".

Prečítajte si viac
Diaľkové vykurovanie
Slnečná energia

Nemecká spolková agentúra pre životné prostredie v Dessau

V prípade obecnej budovy v Dessau sa kládol dôraz na vysokú energetickú účinnosť. Architekti a projektanti sa rozhodli pre jeden z najväčších nemeckých solárnych termických systémov so 115 trubicovými kolektormi Vitosol 200-T.

Prečítajte si viac
Komerčné objekty
Plyn
Slnečná energia

Nemecká burza cenných papierov v Eschborne

Nemecká burza cenných papierov v Eschborne získala platinový certifikát LEED vďaka svojmu udržateľnému dizajnu budovy a referenciám v oblasti udržateľnosti. Teplo a elektrinu dodávajú dva plynové kondenzačné kotly Viessmann Vitobloc 200 a Vitosol 200-F.

Prečítajte si viac