Vyžiadajte si odbornú konzultáciu
Komerčné objekty
Plyn
Slnečná energia

Deutsche Börse Eschborn – vybavené zariadením Viessmann Vitobloc 200

Nemecká burza cenných papierov v Eschborne získala platinový certifikát LEED vďaka svojmu udržateľnému dizajnu budovy a referenciám v oblasti udržateľnosti. Teplo a elektrinu dodávajú dva plynové kondenzačné kotly Viessmann Vitobloc 200 a Vitosol 200-F.

Nemecká burza cenných papierov Eschborn. Foto: © KSP Jürgen Engel Architekten GmbH, Frankfurt nad Mohanom, Jean-Luc Valentin

Koncepcia dizajnu

Moderný kancelársky komplex pozostáva z dvoch proti sebe stojacich objektov v tvare písmena L, ktoré sú prepojené ôsmimi mostmi a desiatimi lávkami. Tie sú zoskupené okolo 83 metrov vysokého átria prekrytého sklenenou strechou s rozlohou 1000 štvorcových metrov a hliníkovou podkonštrukciou. Centrálny priestor slúži ako vstupná hala, výstavný priestor, miesto stretnutí a komunikačné srdce výškovej budovy.

Priestorová a komunikačná koncepcia je navrhnutá tak flexibilne, že každé zo štandardných podlaží možno v prípade potreby rozdeliť až na osem nezávislých nájomných jednotiek, z ktorých každá má priame prepojenie s centrálnym átriom. Jednotlivé jednolôžkové a dvojlôžkové kancelárie sa striedajú s otvorenými tímovými priestormi, zasadacími miestnosťami a think-podmi na sústredenú prácu. V súlade s myšlienkou transparentnosti majú všetky kancelárie orientované do haly a chodby zasklenie v celej výške; dokonca aj spojovacie cesty majú sklenené zábradlia. Napriek priestorovému oddeleniu to vizuálne spája jednotlivé oddelenia a vytvára množstvo rôznych vizuálnych perspektív.

Návrh fasády

Vďaka charakteristickým krabicovým oknám od podlahy po strop poskytuje plášť výškovej budovy aj množstvo výhľadov zvnútra aj zvonku. Otvory zadnej vetranej fasády sú vyrobené z hliníka a z vnútornej strany pozostávajú z trojskla s tepelnou výplňou argónom. Z vonkajšej strany sú vybavené veterným deflektorom z vrstveného bezpečnostného skla. Dômyselná viacúrovňová konštrukcia vonkajšej steny poskytuje dostatočnú ochranu pred tepelnými stratami v zime, zatiaľ čo v lete aj napriek rozsiahlemu použitiu skla chráni interiér pred prehrievaním.

Holistický prístup

Okrem vynikajúcich estetických, funkčných a sociálnych kvalít spĺňa moderná budova aj najvyššie požiadavky z hľadiska ekológie, hospodárnosti a energetickej účinnosti. Jej udržateľný dizajn budovy a užívateľská prívetivosť jej nakoniec priniesli platinový certifikát LEED od americkej Rady pre zelené budovy. Certifikačný systém hodnotí kvalitu budovy v šiestich kategóriách, a to udržateľné umiestnenie, efektívne využívanie vody, energia a atmosféra, materiály a zdroje, komfort a vnútorná klíma a inovácie. Budova získala celkovo 58 bodov zo 69 možných, čím sa stala prvou výškovou budovou v Nemecku, ktorá získala platinový status.

Strecha Deutsche Börse so solárnym tepelným systémom s plochými kolektormi Vitosol 200-F. Foto: © KSP Jürgen Engel Architekten GmbH, Frankfurt nad Mohanom, Jean-Luc Valentin

Kompletné riešenie Viessmann pre elektrinu, vykurovanie a teplú vodu

Dve kogeneračné jednotky Vitobloc 200, prevádzkované na bioplyn a inštalované na streche tejto výškovej budovy, zabezpečujú svojím elektrickým výkonom 1600 kW približne 60 % potreby energie v budove. Zvyšných 1200 kilowattov pochádza z verejnej siete. Tepelný výkon kogeneračných jednotiek spolu 1700 kilowattov zároveň zabezpečuje základné zásobovanie budovy teplom, a teda približne 90 percent základného tepelného zaťaženia pre vykurovanie priestorov, vetracie systémy a teplú úžitkovú vodu. Plynové kondenzačné kotly s výkonom 2100 kilowattov sú k dispozícii na pokrytie špičkového zaťaženia v čase zvýšenej potreby tepla, napríklad pri mimoriadne nízkych teplotách.

Solárny tepelný systém s plochými kolektormi Vitosol 200-F s rozlohou 90 metrov štvorcových inštalovaný na streche budovy dodáva približne desať percent energie potrebnej na ohrev TÚV. Odpadové teplo z kogeneračných jednotiek, ktoré sa nedá okamžite využiť, sa dočasne uskladňuje a v prípade potreby sa dodáva do vykurovacieho systému, čím sa zabezpečuje, aby sa solárna energia získaná pomocou plochých kolektorov mohla čo najefektívnejšie využiť na zálohovanie ústredného kúrenia. V dôsledku toho možno ušetriť v priemere až 60 % energie potrebnej ročne na ohrev TÚV.

Trvalo utesnené a dobre izolované

Celoplošne skladaný hliníkový rám a bezšvové tesnenie skiel zabezpečujú trvalú tesnosť a vysokú stabilitu kolektora. Tým sa spoľahlivo zabráni zamrznutiu rámu v dôsledku stojacej vody v spojoch medzi rámom a sklom. Zadný panel je odolný proti prepichnutiu a korózii. Vysoko účinná tepelná izolácia znižuje potenciálne tepelné straty najmä na jar, na jeseň a v zime.

Dobrý vzhľad

Kolektory majú atraktívny dizajn a dajú sa nenápadne zabudovať do takmer každej strechy. Na požiadanie je rám k dispozícii aj v ľubovoľnej farbe RAL. Voliteľné okrajové lišty pomáhajú vytvoriť harmonický prechod medzi povrchom kolektora a strechou. Veľký plochý kolektor sa dodáva v lesklej hliníkovej farbe, ale môže byť vyhotovený aj v akejkoľvek farbe RAL.

Chladenie, vetranie a osvetlenie

Odpadové teplo z kogeneračných jednotiek poháňa absorpčné chladiace jednotky, ktoré poskytujú približne 1000 kW chladiacej energie na chladenie miestností a procesov. Elektrické chladiace jednotky s výkonom 3100 kilowattov pokrývajú špičkové chladiace zaťaženie a zároveň zabezpečujú plynulú prevádzku IT centra.

Mechanický ventilačný systém zásobuje všetky pracovné priestory čerstvým vzduchom. Vďaka integrovanej rekuperácii tepla sa 80 percent energetického obsahu odsávaného vzduchu môže v zime využiť na predohrev chladného vonkajšieho vzduchu.

V lete sa rovnaký princíp uplatňuje na vykonávanie predchladenia. Vykurovacie a chladiace plochy v stropnej časti kancelárií zabezpečujú teplotu 22 stupňov Celzia v zime a maximálne 26 stupňov Celzia v lete. Vo veľmi horúcom počasí zaručuje dodatočné podlahové chladenie na prízemí príjemné vnútorné prostredie; v zime naopak podlahové vykurovanie a vyhrievané fasádne profily udržiavajú v priestore haly stálu teplotu nad 17 stupňov Celzia.

Inteligentná automatizácia budovy

Inteligentný systém automatizácie budovy reguluje všetky energetické toky v kancelárskej budove podľa potreby a riadi používanie protislnečnej ochrany a osvetlenia. Tým sa šetrí energia a prírodné zdroje.

Súvisiace referencie

Komerčné objekty
Priemysel
Plyn
Vzduch

Leica Camera AG Wetzlar

Dizajnový štýl sídla spoločnosti Leica vo Wetzlari je podmanivo jedinečný. Pripomína objektívy a diaľkomery. Spoločnosť Viessmann dopĺňa tento komplex sofistikovaným, inovatívnym energetickým systémom.

Prečítajte si viac
Komerčné objekty
Rezidenčné objekty
Elektrická energia
Vzduch

Veža Lotte World Tower Soul, Južná Kórea

Veža Lotte World Tower sa nachádza v centre mesta a sú v nej byty, kancelárie, obchody a reštaurácie. Energiu šetrnú ku klíme dodáva 12 veľkých tepelných čerpadiel Viessmann.

Prečítajte si viac
Rezidenčné objekty
Slnečná energia

Marco Polo Tower HafenCity Hamburg

V budove Marco Polo Tower sa teplá voda do 55 metrov vysokej budovy dodáva prostredníctvom solárneho termického systému Viessmann s kolektormi Vitosol 200-T s celkovou plochou 180 metrov štvorcových.

Prečítajte si viac
Priemysel
Biomasa
Ropa
Slnečná energia

Logistické centrum Marc Cain GmbH v Bodelshausene

Módna značka Marc Cain si vo svojom logistickom centre v Bodelshausene zvolila vlastnú lokálnu vykurovaciu sieť so zariadením Viessmann Vitoflex 300-UF a Vitobloc 200 EM-20/39 na výrobu energie.

Prečítajte si viac
Komerčné objekty
Rezidenčné objekty
Plyn
Slnečná energia

Palmový ostrov "The Palm Jumeirah" v Dubaji

Na Palm Jumeirah solárne kolektory Vitosol 200-F zásobujú teplou vodou 14 apartmánových domov, zatiaľ čo tri kotly Vitocrossal 300 ohrievajú bazén a hammam v luxusnom hoteli "Ottoman Palace".

Prečítajte si viac
Komerčné objekty
Priemysel

Logistické centrum spoločnosti Mammut Sports Group AG, Memmingen

Európske logistické centrum v Memmingene využíva na vykurovanie a chladenie energiu z obnoviteľných zdrojov. Energetické centrum pozostáva z troch tepelných čerpadiel Viessmann zem/voda, ktoré využívajú prirodzené teplo z podzemnej vody.

Prečítajte si viac