Vyžiadajte si odbornú konzultáciu
Diaľkové vykurovanie
Slnečná energia

Nemecká spolková agentúra pre životné prostredie v Dessau

V prípade obecnej budovy v Dessau sa kládol dôraz na vysokú energetickú účinnosť. Architekti a projektanti sa rozhodli pre jeden z najväčších nemeckých solárnych termických systémov so 115 trubicovými kolektormi Vitosol 200-T.

Foto: © Dirk Wilhelmy

Mestská budova s dômyselnou architektúrou a vysokou úrovňou energetickej účinnosti

Nemecká spolková agentúra pre životné prostredie, ktorá sídli v Dessau od roku 2005, zamestnáva viac ako 750 ľudí, ktorí tu pracujú na ochrane vody, pôdy a ovzdušia tým, že zhromažďujú a zverejňujú environmentálne údaje, poskytujú vedeckú podporu spolkovému ministerstvu životného prostredia, pomáhajú pri vypracúvaní environmentálnych zákonov a podieľajú sa na ich presadzovaní.

Moderná administratívna budova stanovuje štandardy vo viacerých ohľadoch: architektonicky prepracovaný dizajn, konštrukcia s ohľadom na energetickú účinnosť a napájanie z obnoviteľných zdrojov energie, táto budova je vzorom pre ostatných. Neobvyklý pôdorys štvorpodlažnej budovy, ktorú navrhla medzinárodne uznávaná berlínska architektonická kancelária "Sauerbruch Hutton Architekten", tvorí pretiahnutú slučku. Vzniknuté vnútorné nádvorie má sklenenú strechu a využíva sa na pasívne využívanie slnečnej energie. Vysoko izolovaný exteriér prevyšuje požiadavky vyhlášky o tepelnej izolácii (platnej v štádiu návrhu tejto budovy) o 50 % a požiadavky v tom čase platnej nemeckej vyhlášky o úsporách energie (EnEV) o viac ako 30 %.

Projektanti dostali za úlohu zabezpečiť, aby sa aspoň 15 percent celkovej potreby energie pokrylo z obnoviteľných zdrojov energie. Inžinierska firma Zibell, Willner & Partner v Berlíne následne vypracovala špeciálnu energetickú koncepciu: vykurovanie prostredníctvom diaľkového vykurovania z kogeneračnej jednotky na skládkový plyn, ktorú prevádzkuje spoločnosť Stadtwerke Dessau. O vetranie interiéru budovy sa staral mechanický vetrací systém s rekuperáciou tepla. V tomto systéme sa privádzaný vzduch v zime ohrieva a v lete ochladzuje pomocou geotermálneho kolektora s celkovou dĺžkou 4800 metrov. Elektrickú energiu dodáva fotovoltický systém s plochou 228 metrov štvorcových. Všetky miestnosti so špecifickým chladiacim zaťažením, najmä citlivá serverovňa, sú chladené adsorpčnou chladiacou jednotkou, ktorá využíva teplo na výrobu chladiacej energie. Na plánovanie a realizáciu tohto inovatívneho systému zásobovania energiou dohliadal spolkový komisár pre energetiku Dr. Uwe Röömmling z Inštitútu pre ochranu a modernizáciu budov.

Rúrkové zberače Vitosol 200-T. Foto: © Dirk Wilhelmy

Solárny termický systém Viessmann na efektívne chladenie a vykurovanie

Adsorpčná chladiaca jednotka využíva ako chladivo vodu a silikagél ako pevné spojivo. V uzavretom okruhu sa voda odparuje pri tlaku 10 mbar už od teploty 5 °C. Pri tomto procese sa z chladiacej vody prúdiacej do chladiacich povrchov miestností odoberá teplo. Para sa dostáva do adsorpčnej komory, kde ju adsorbuje silikagél. Na pohon chladiacej jednotky sa teraz dodáva teplo, ktoré vytláča paru v silikagéle späť von. Para potom kondenzuje v samostatnej komore. Kondenzát sa následne rozprašuje späť do výparníka, kde sa opäť vyparuje pod podtlakom.

Adsorpčná chladiaca jednotka získava potrebnú hnaciu energiu z jedného z najväčších solárnych tepelných systémov v Nemecku. Rozdelením do troch veľkých kolektorových polí získa 115 vákuových trubicových kolektorov Vitosol 200-T od spoločnosti Viessmann približne 140 MWh energie ročne. Absorbéry s povrchovou úpravou sol-titánom absorbujú obzvlášť veľké množstvo slnečnej energie, čím zabezpečujú vysoký energetický výnos. Celková plocha kolektorov je 345 metrov štvorcových. Na plochú strechu nainštalovali zamestnanci spoločnosti Friedrich Heizungsbau GmbH z Hohenseefeldu spolu 3450 jednotlivých trubíc.

Získaná slnečná energia sa uskladňuje v troch zásobníkoch vykurovacej vody, z ktorých každý má objem 7500 litrov. Solárny tepelný systém a vyrovnávacie zásobníky slúžia na dva účely: na jar/jeseň a v zime sa slnečná energia, ktorá nie je potrebná na chladenie, môže dodávať do vykurovacieho systému.

Súvisiace odkazy

Rezidenčné objekty
Slnečná energia

Marco Polo Tower HafenCity Hamburg

V budove Marco Polo Tower sa teplá voda do 55 metrov vysokej budovy dodáva prostredníctvom solárneho termického systému Viessmann s kolektormi Vitosol 200-T s celkovou plochou 180 metrov štvorcových.

Prečítajte si viac
Priemysel
Biomasa
Ropa
Slnečná energia

Logistické centrum Marc Cain GmbH v Bodelshausene

Módna značka Marc Cain si vo svojom logistickom centre v Bodelshausene zvolila vlastnú lokálnu vykurovaciu sieť so zariadením Viessmann Vitoflex 300-UF a Vitobloc 200 EM-20/39 na výrobu energie.

Prečítajte si viac
Komerčné objekty
Rezidenčné objekty
Plyn
Slnečná energia

Palmový ostrov "The Palm Jumeirah" v Dubaji

Na Palm Jumeirah solárne kolektory Vitosol 200-F zásobujú teplou vodou 14 apartmánových domov, zatiaľ čo tri kotly Vitocrossal 300 ohrievajú bazén a hammam v luxusnom hoteli "Ottoman Palace".

Prečítajte si viac
Diaľkové vykurovanie
Elektrická energia
Plyn
Vzduch

Štvrť Rosenstein v Stuttgarte

Štvrť Rosenstein v Stuttgarte má pôsobivú, na budúcnosť orientovanú koncepciu vykurovania, chladenia a energetiky so zameraním na sektorové prepojenie. Použitá technológia zahŕňa veľké tepelné čerpadlo, kogeneračnú jednotku a fotovoltický systém.

Prečítajte si viac
Komerčné objekty
Plyn
Slnečná energia

Nemecká burza cenných papierov v Eschborne

Nemecká burza cenných papierov v Eschborne získala platinový certifikát LEED vďaka svojmu udržateľnému dizajnu budovy a referenciám v oblasti udržateľnosti. Teplo a elektrinu dodávajú dva plynové kondenzačné kotly Viessmann Vitobloc 200 a Vitosol 200-F.

Prečítajte si viac