Vyžiadajte si odbornú konzultáciu
Komerčné objekty
Priemysel
Plyn
Vzduch

Leica Camera AG Wetzlar

Dizajnový štýl sídla spoločnosti Leica vo Wetzlari je podmanivo jedinečný. Pripomína objektívy, objektívy a diaľkomery. Spoločnosť Viessmann dopĺňa tento komplex sofistikovaným, inovatívnym energetickým systémom.

Budova sídla spoločnosti Leica Camera Wetzlar. Foto: © Holger Thurm, Sandra Looke

Stručný návrh

Značka Leica má medzi nadšencami fotografie vynikajúcu povesť. Výrobky tejto etablovanej spoločnosti sú známe svojou kvalitou, precíznosťou a dokonalosťou do posledného detailu. Spoločnosť bola založená pred viac ako 100 rokmi vo Wetzlari a v polovici 80. rokov 20. storočia presunula svoju výrobu do susedného Solmsu. Po hospodárskom útlme na začiatku nového tisícročia sa situácia spoločnosti obrátila a spoločnosť sa vrátila k svojim koreňom vo Wetzlari, "meste optiky", s novým sídlom a výrobnými zariadeniami. V roku 2007 boli medzinárodne uznávané architektonické kancelárie vyzvané, aby sa zúčastnili na ideovej súťaži. Ako víťazný sa ukázal návrh frankfurtskej architektonickej kancelárie Gruber + Kleine-Kraneburg Architekten. Zadaním bolo navrhnúť areál pozostávajúci z niekoľkých budov spoločnosti. Centrom súboru malo byť novo navrhnuté sídlo spoločnosti Leica Camera AG s priľahlými výrobnými, vývojovými, montážnymi a laboratórnymi priestormi. Inovatívny komplex mal odrážať nové sebavedomie značky Leica, ako aj jej tradičné firemné hodnoty a poskytnúť návštevníkom a zákazníkom z celého sveta možnosť nahliadnuť do spoločnosti.

Na prvý pohľad dizajnový idiom novej budovy pripomína objektívy, objektívy a diaľkomery. Nie je to náhoda: architekti zámerne zvolili formy, ktoré pripomínajú legendárne objektívy značky. Od návrhu až po realizáciu bolo pre klienta dôležité aj to, aby architektúra nového sídla odrážala hodnoty tradičnej spoločnosti, a to kvalitu, dokonalosť a presnosť. Konvexne konkávne zakrivená štruktúra budovy je vo všetkých aspektoch rovnako precízne koncipovaná, naplánovaná a nakoniec aj zrealizovaná do posledného detailu ako jedno z ručne vyrábaných majstrovských diel spoločnosti.

Inovatívny energetický systém od spoločnosti Viessmann na efektívne zásobovanie teplom, elektrickou energiou a chladením

Zatiaľ čo pri výrobe presných mechanických a optických komponentov sa kladie dôraz na maximálnu presnosť, moderná výrobná a administratívna budova je dôkladne optimalizovaná z hľadiska efektívnosti: celý komplex zásobuje teplom, elektrickou energiou a chladením najmodernejší energetický systém Viessmann.

Kogeneračné jednotky Vitobloc 200 © Foto: Holger Thurm, Sandra Looke

Na výrobu elektrickej energie pre výrobné a administratívne oddelenia boli nainštalované dve kogeneračné jednotky Vitobloc 200 s výkonom 238 kWel/363 kWth a 140 kWel/207 kWth. Vyrobená tepelná energia pokrýva potrebu tepla v budovách, ako aj prevádzku absorpčnej chladiacej jednotky. Pomocou nej možno teplo využiť aj na výrobu chladiacej energie. Prioritami v tomto procese sú dodávka studenej vody potrebnej pre výrobu a využitie odpadového tepla vyprodukovaného kogeneračnými jednotkami. Odpadové teplo, ktoré sa momentálne nedá využiť, sa uskladňuje v zásobníku vykurovacej vody a podľa potreby sa využíva neskôr.

V prípade výpadku elektrickej siete kogeneračné jednotky dočasne prevezmú celú dodávku energie, čím sa zabezpečí pokračovanie výroby. Ak kogeneračné jednotky nedokážu vyrobiť dostatok tepla, zapne sa plynový kondenzačný kotol Vitocrossal 200 s výkonom 503 kW.

Všetky komponenty systému sú dokonale zosúladené, čo zabezpečuje mimoriadne efektívnu a hospodárnu prevádzku. V rámci toho sú kogeneračné jednotky navrhnuté tak, aby fungovali čo najdlhšie. Vyrobené teplo sa v tomto procese nepretržite využíva na vykurovanie budovy. Integrovaná kondenzačná technológia zabezpečuje vysokú celkovú účinnosť až 95 % a v porovnaní s oddelenou výrobou elektriny a tepla dosahujú kogeneračné jednotky úsporu primárnej energie až 30 %.

Na chladenie výrobných priestorov bolo nainštalované veľké tepelné čerpadlo Viessmann zem/voda s chladiacim výkonom 348 kW. Potrebnú energiu čerpá zo sústavy 80 geotermálnych sond zapustených 120 metrov do zeme pod parkoviskom. Dve vzduchom chladené chladiace jednotky pokrývajú špičkové zaťaženie v čase vysokého dopytu po chladení. Pri vysokom dopyte je tepelné čerpadlo k dispozícii aj ako chladiaca jednotka, ktorá dopĺňa absorpčnú chladiacu jednotku. Takto vyrobená studená voda sa potom dodatočne uskladňuje v otvorenej sprinklerovej nádrži na chladenie výrobných zariadení.

Energia na vykurovanie a chladenie sa rozdeľuje na veľkú plochu prostredníctvom stropov, stien a podláh. Inertná akumulačná hmota železobetónu sa využíva na aktiváciu betónových komponentov. Viessmann vyrába veľké tepelné čerpadlá s celkovým výkonom až do 2 000 kW, ktoré sú špeciálne prispôsobené požiadavkám komerčných a priemyselných prevádzok.

Inteligentné riadenie systému pre mimoriadne efektívnu prevádzku

Inteligentná systémová regulácia Viessmann MMM 300 zabezpečuje, aby sa vždy používala najefektívnejšia kombinácia generátorov tepla a chladiacich zariadení. Vďaka dokonalej kombinácii všetkých komponentov je systém mimoriadne účinný, a tým aj hospodárny v prevádzke. Spotreba energie prevyšuje požiadavky EnEV 2009 o viac ako 54 percent. Za to získala centrála spoločnosti Leica certifikát Európskej únie pre zelené budovy.

Súvisiace odkazy

Komerčné objekty
Rezidenčné objekty
Elektrická energia
Vzduch

Veža Lotte World Tower Soul, Južná Kórea

Veža Lotte World Tower sa nachádza v centre mesta a sú v nej byty, kancelárie, obchody a reštaurácie. Energiu šetrnú ku klíme dodáva 12 veľkých tepelných čerpadiel Viessmann.

Prečítajte si viac
Priemysel
Biomasa
Ropa
Slnečná energia

Logistické centrum Marc Cain GmbH v Bodelshausene

Módna značka Marc Cain si vo svojom logistickom centre v Bodelshausene zvolila vlastnú lokálnu vykurovaciu sieť so zariadením Viessmann Vitoflex 300-UF a Vitobloc 200 EM-20/39 na výrobu energie.

Prečítajte si viac
Komerčné objekty
Rezidenčné objekty
Plyn
Slnečná energia

Palmový ostrov "The Palm Jumeirah" v Dubaji

Na Palm Jumeirah solárne kolektory Vitosol 200-F zásobujú teplou vodou 14 apartmánových domov, zatiaľ čo tri kotly Vitocrossal 300 ohrievajú bazén a hammam v luxusnom hoteli "Ottoman Palace".

Prečítajte si viac
Diaľkové vykurovanie
Elektrická energia
Plyn
Vzduch

Štvrť Rosenstein v Stuttgarte

Štvrť Rosenstein v Stuttgarte má pôsobivú, na budúcnosť orientovanú koncepciu vykurovania, chladenia a energetiky so zameraním na sektorové prepojenie. Použitá technológia zahŕňa veľké tepelné čerpadlo, kogeneračnú jednotku a fotovoltický systém.

Prečítajte si viac
Komerčné objekty
Priemysel

Logistické centrum spoločnosti Mammut Sports Group AG, Memmingen

Európske logistické centrum v Memmingene využíva na vykurovanie a chladenie energiu z obnoviteľných zdrojov. Energetické centrum pozostáva z troch tepelných čerpadiel Viessmann zem/voda, ktoré využívajú prirodzené teplo z podzemnej vody.

Prečítajte si viac
Komerčné objekty
Plyn
Slnečná energia

Nemecká burza cenných papierov v Eschborne

Nemecká burza cenných papierov v Eschborne získala platinový certifikát LEED vďaka svojmu udržateľnému dizajnu budovy a referenciám v oblasti udržateľnosti. Teplo a elektrinu dodávajú dva plynové kondenzačné kotly Viessmann Vitobloc 200 a Vitosol 200-F.

Prečítajte si viac