Vyžiadajte si odbornú konzultáciu
Komerčné objekty
Rezidenčné objekty
Elektrická energia
Vzduch

Veža Lotte World Tower Soul, Južná Kórea

Veža Lotte World Tower sa nachádza v centre mesta a sú v nej byty, kancelárie, obchody a reštaurácie. Energiu šetrnú ku klíme dodáva 12 veľkých tepelných čerpadiel Viessmann.

Veža Lotte World Tower v Soule, Kórea. Foto: © CJ Nattanai/Fotolia

Mrakodrap plný superlatívov

Mrakodrap Lotte World Tower v Soule, hlavnom meste Južnej Kórey, bol dokončený v roku 2016 a je vysoký 555 metrov. V čase otvorenia bol mrakodrap definujúci superlatívy najvyšším v Južnej Kórei a piatym najvyšším v Ázii a na svete.

Veža je súčasťou komplexu Lotte World, ktorý sa nachádza v južnej štvrti Soulu Jamsil, na mieste priamo v centre mesta na brehu rieky Han. "Vertikálne mesto" ponúka množstvo priestoru na súkromné aj verejné využitie. Na 123 poschodiach sú rozmiestnené byty, obchody, kancelárie, 7-hviezdičkový hotel a rôzne zariadenia na trávenie voľného času vrátane bazéna na 85. poschodí, reštaurácie na vrchole veže a vyhliadkovej plošiny na 123. poschodí s úchvatným výhľadom na juhokórejské hlavné mesto. Jej vonkajší plášť tvorí tónované sklo, ako aj kovové prvky, ktoré zvýrazňujú budovu. Na komplexnom plánovaní sa 13 rokov podieľala medzinárodná architektonická kancelária Kohn Pederson Fox Architects so sídlom v New Yorku. Cieľom architektov bolo štýlovo spojiť súčasnú eleganciu s tradičným kórejským umením. Projekt realizovalo stavebné oddelenie nadnárodného konglomerátu Lotte Group, ktorý v Južnej Kórei zamestnáva viac ako 56 000 ľudí.

Veľké tepelné čerpadlo Viessmann v budove Lotte World Tower v Soule v Kórei. Foto: © Viessmann

Ekologické zásobovanie energiou s veľkými tepelnými čerpadlami Viessmann

O zásobovanie energiou sa stará mimoriadne ekologická technológia: dvanásť veľkých tepelných čerpadiel Viessmann zabezpečuje obnoviteľnú časť vykurovania a klimatizácie tejto obrovskej budovy. Šesť tepelných čerpadiel soľanka/voda, každé s vykurovacím výkonom 1,7 MW a chladiacim výkonom 1,9 MW, je napájaných 720 geotermálnymi sondami zapustenými 200 metrov do zeme. Okrem toho bolo nainštalovaných šesť tepelných čerpadiel voda/voda, každé s vykurovacím výkonom 2 MW a chladiacim výkonom 1,7 MW. Využívajú vodu z rieky Han, ktorá preteká okolo veže. Riečna voda sa najprv filtruje a prechádza cez výmenník tepla mimo tepelných čerpadiel. Tu sa teplo odovzdá zmesi soľanky a potom sa dopraví do tepelných čerpadiel. Tento medzistupeň zabezpečuje, že cez výparník preteká len čistá voda, čím sa zaručuje vysoká prevádzková spoľahlivosť tepelných čerpadiel.

Dvanásť veľkých tepelných čerpadiel pracuje v kaskáde v rámci vykurovacieho centra s rozlohou 8 000 m2 , ktoré je riadené riadiacim centrom vyššieho stupňa. Celkový vykurovací výkon je 22,2 MW; chladiaci výkon je 20,4 MW.

Súvisiace odkazy

Komerčné objekty
Priemysel
Plyn
Vzduch

Leica Camera AG Wetzlar

Dizajnový štýl sídla spoločnosti Leica vo Wetzlari je podmanivo jedinečný. Pripomína objektívy a diaľkomery. Spoločnosť Viessmann dopĺňa tento komplex sofistikovaným, inovatívnym energetickým systémom.

Prečítajte si viac
Rezidenčné objekty
Slnečná energia

Marco Polo Tower HafenCity Hamburg

V budove Marco Polo Tower sa teplá voda do 55 metrov vysokej budovy dodáva prostredníctvom solárneho termického systému Viessmann s kolektormi Vitosol 200-T s celkovou plochou 180 metrov štvorcových.

Prečítajte si viac
Komerčné objekty
Rezidenčné objekty
Plyn
Slnečná energia

Palmový ostrov "The Palm Jumeirah" v Dubaji

Na Palm Jumeirah solárne kolektory Vitosol 200-F zásobujú teplou vodou 14 apartmánových domov, zatiaľ čo tri kotly Vitocrossal 300 ohrievajú bazén a hammam v luxusnom hoteli "Ottoman Palace".

Prečítajte si viac
Diaľkové vykurovanie
Elektrická energia
Plyn
Vzduch

Štvrť Rosenstein v Stuttgarte

Štvrť Rosenstein v Stuttgarte má pôsobivú, na budúcnosť orientovanú koncepciu vykurovania, chladenia a energetiky so zameraním na sektorové prepojenie. Použitá technológia zahŕňa veľké tepelné čerpadlo, kogeneračnú jednotku a fotovoltický systém.

Prečítajte si viac
Komerčné objekty
Priemysel

Logistické centrum spoločnosti Mammut Sports Group AG, Memmingen

Európske logistické centrum v Memmingene využíva na vykurovanie a chladenie energiu z obnoviteľných zdrojov. Energetické centrum pozostáva z troch tepelných čerpadiel Viessmann zem/voda, ktoré využívajú prirodzené teplo z podzemnej vody.

Prečítajte si viac
Komerčné objekty
Plyn
Slnečná energia

Nemecká burza cenných papierov v Eschborne

Nemecká burza cenných papierov v Eschborne získala platinový certifikát LEED vďaka svojmu udržateľnému dizajnu budovy a referenciám v oblasti udržateľnosti. Teplo a elektrinu dodávajú dva plynové kondenzačné kotly Viessmann Vitobloc 200 a Vitosol 200-F.

Prečítajte si viac