Výroba elektriny pri vykurovaní

S ohľadom na energetický obrat a zvyšujúce sa ceny elektriny rastie význam decentralizovanej výroby elektriny. Kombinovaná výroba elektriny a tepla (KWK), bude v nasledujúcich rokoch dôležitým doplnením k centrálnym elektrárňam.

Cieľom je zvýšiť do roku 2020 podiel elektriny z kogeneračných jednotiek zo súčasných 16 na 25 %. Okrem mikrokogeneračných jednotiek so Strirlingovým motorom sa do popredia posúvajú vykurovacie zariadenia na báze palivových článkov.

Mimoriadne vysoká energetická efektivita: Kombinovaná výroba tepla a elektriny

Pri výrobe elektriny vzniká odpadové teplo, ktoré sa v centrálnych elektrárňach stráca. Pretože kogeneračné jednotky využívajú odpadové teplo pre vykurovanie a ohrev pitnej vody, dosahujú celkovú účinnosť, ktorá je dvojnásobná oproti oddelenej výrobe elektriny a tepla.

Palivový článok od firmy Panasonic

Elektrina a teplo z palivového článku

Spoľahlivosť a dlhá životnosť má pri inováciách produktov Viessmann najvyššiu prioritu. I v prípade vykurovacieho zariadenia na bázi palivových článkov sa Viessmann spolieha na osvedčenú techniku. Preto bol Vitovalor 300-P vyvinutý v kooperácii so spoločnosťou Panasonic. Pre japonksý trh vyrobil zatiaľ Panasonic v sérii viac ako 34 000 modelov palivových článkov.