Moduly čerstvej vody od spoločnosti Viessmann na hygienickú prípravu teplej vody

Modul čerstvej vody Vitotrans 353 od spoločnosti Viessmann ponúka alternatívu k zásobníku na teplú vodu. Preto nie je potrebné skladovať pitnú vodu, pretože pitná voda sa ohrieva podľa princípu okamžitého ohrievača vody. Teplo na to prichádza z akumulačného zásobníka vykurovacej vody, ktorý sa zase môže nabíjať teplom z rôznych vykurovacích systémov - kotlov na tuhé palivo, solárnych systémov, olejových alebo plynových kotlov, tepelných čerpadiel a ďalších. Moduly sú prefabrikované stanice, ktoré sú vhodné na montáž na stenu, ako aj na inštaláciu priamo na zásobník.

Frischwasser-Module.jpg

Kombinačné možnosti so zariadením Solar-Divicon

Vodné moduly Vitotrans 353 sa vynikajúco hodia na použitie s tepelným solárnym systémom. Veľmi dobré vychladenie vykurovacej vody doskovým výmenníkom tepla jednotky Vitotrans 353 zvyšuje účinnosť solárneho okruhu, nakoľko studená spiatočka takto znižuje priemernú teplotu solárneho okruhu.

Ohrev pitnej vody pomocou doskového výmenníka tepla

Funkcia modulu čerstvej vody je charakterizovaná nepriamym ohrevom pitnej vody pomocou takzvaného princípu okamžitého ohrevu vody. Ako to však vyzerá detailne?

Ak je pri vodovodnom kohútiku v budove potrebná teplá voda, tečie čerstvá pitná voda cez modul čerstvej vody okolo horúcej vykurovacej vody a ohrieva sa. Ohrievacia voda z akumulačného zásobníka sa medzitým ochladí. Obe kvapaliny tečú v samostatných systémoch v tepelnom výmenníku. Nikdy navzájom neprichádzajú do styku a nemiešajú sa, pretože vykurovacia voda nespĺňa požiadavky na kvalitu pitnej vody a má tiež výrazne menej kyslíka. 

Zapfleistung und andere Eckdaten

Es gibt fünf verschiedene Typen des Vitotrans 353, die entweder für die Wandmontage oder für die Montage direkt am Heizwasser-Pufferspeicher geeignet sind. Dabei lassen sich Basis- und die Zirkulations-Baureihe unterscheiden. Je nach Typ beträgt die Zapfleistung zwischen 25 und 68 Liter pro Minute. Dies gilt unter den Bedingungen: 

●  eingestellte Warmwassertemperatur von 45 Grad Celsius
●  Heizwasservorlauftemperatur von 60 Grad Celsius
●  Kaltwassereinlauftemperatur von 10 Grad Celsius.

Der Zapfvolumenstrom kann im Übrigen auch erhöht werden, indem bis zu vier gleiche Module in Form einer Verkettung miteinander zu einer Kaskade geschaltet werden. Dies ist problemlos möglich ohne eine zusätzliche Regelung.

Die maximale Heizwassertemperatur beträgt für alle Modelle 95 Grad Celsius. Auf diese Weise ist das Frischwassermodul mit unterschiedlichen Heizsystem kombinierbar. Die maximale Trinkwassertemperatur beträgt hingegen 75 Grad Celsius. Das ist ausreichend heiß, um Keimbildung zu verhindern. Das macht diese Form der Warmwasserbereitung besonders hygienisch.

Gleichbleibende Austrittstemperaturen gewährleistet

Die hervorragend aufeinander abgestimmten Komponenten ermöglichen es, bei unterschiedlichen Zapfmengen eine gleichbleibende Austrittstemperatur am Wasserhahn zu gewährleisten. Hocheffiziente Umwälzpumpen der neuesten Generation werden von einer integrierten Regelung drehzahlgeregelt, so dass der Heizwasservolumenstrom optimal auf die aktuelle Zapfleistung eingestellt ist.

Einbindung in Niedertemperatur-Heizungsanlagen

Grundsätzlich sind für eine optimale Funktion eines Frischwassermoduls lediglich niedrige Vorlauftemperaturen erforderlich. Deshalb eignen sie sich hervorragend für die Einbindung in Niedertemperatur-Heizungsanlagen. Damit runden die Module einen energiesparenden Betrieb von Wärmepumpen, Gas- oder Ölbrennwert-Kessel sowie Systeme mit solarer Unterstützung ab.

Die Vorteile der Frischwassermodule auf einem Blick

●  hohe Zapfleistung
●  vielseitig einsetzbar
●  ständige Verfügbarkeit von frischem Warmwasser
●  einfache und schnelle Montage
●  kompakte Bauform
●  optimale Einbindung in Niedertemperatur-Heizungsanlagen

Moduly čerstvej vody

Vodné moduly slúžia na komfortný a hygienický ohrev pitnej vody na princípe prietokového ohrievača. Na rozdiel od bežných zásobníkov na teplú vodu sa voda (ktorá je vlastne tiež potravinou) nevyužíva na akumuláciu energie, ale sa ohrieva až v prípade potreby prostredníctvom doskového výmenníka tepla. Energia na ohrev vody pochádza z vyrovnávacieho zásobníka vykurovacej vody, ktorý umožňuje ohrev cez najrôznejšie systémy – od solárnych systémov až po kotle na pevné palivo, bežné vykurovacie kotly na plyn/vykurovací olej, tepelné čerpadlá a iné systémy.