Vyžiadajte si odbornú konzultáciu

Fotovoltika – energia zo slnka

Dopyt na cenovú kalkuláciu
Na obrázku je fotovoltaika na streche rodinného domu.

Pomocou fotovoltického systému možno slnečné svetlo premeniť na elektrickú energiu. Základom je "fotoefekt", ktorý bol objavený už v 19. storočí, ale fyzikálne sa ho podarilo vysvetliť a využiť až v priebehu 20. storočia. Prvou oblasťou použitia bolo cestovanie do vesmíru. Dnes sa táto technológia nachádza na mnohých strechách a zásobuje obyvateľov elektrickou energiou z bezplatnej slnečnej energie. Fotovoltika je vhodná aj na zníženie nákladov na energiu pre komerčných užívateľov a miestne orgány a zároveň prispieva k ochrane klímy.

Ako funguje fotovoltika?

Fotovoltika funguje na základe solárnych článkov. Tieto články premieňajú žiarivú energiu na elektrickú energiu. Články sa dajú spájať do modulov a potom inštalovať na strechy, fasády a voľné priestranstvá. Výroba elektrickej energie sa dá vo všeobecnosti rozdeliť do dvoch krokov:

  1. Zber energie: Keď na fotovoltické moduly (FV moduly) dopadá svetlo, vo vnútri solárnych článkov sa uvoľňujú elektróny. Kladné a záporné nosiče náboja sa zhromažďujú na príslušných elektrických kontaktoch, čo vedie k toku jednosmerného prúdu medzi prednou a zadnou časťou článku. Tento fotoelektrický efekt vzniká bez mechanických alebo chemických reakcií, a preto je bezúdržbový a nepodlieha opotrebovaniu.
  2. Konverzia energie: Jednosmerný prúd generovaný solárnym zdrojom sa potom mení pomocou meniča (bežne známeho aj ako solárny menič alebo sieťové napájacie zariadenie) na striedavý prúd vhodný pre elektrickú sieť (striedavý prúd 230 alebo 400 V pri frekvencii 50 Hz). Osvedčené bezpečnostné normy a plne vyvinuté procesory, ako aj špičková výkonová elektronika zabezpečujú efektívnu konverziu solárnej energie. Vyrobený striedavý prúd sa potom môže používať v domácnosti alebo sa môže dodávať do verejnej siete.
    grafika-solarny-clanok

    Využite výhody fotovoltických systémov Viessmann

    Pri neustále rastúcich nákladoch na energiu pomáha fotovoltický systém používateľom šetriť peniaze a znižuje ich závislosť na dodávkach energie. Vyrobenú energiu môžu využívať pre vlastné potreby alebo ju exportovať do verejnej siete. Vďaka zákonnej úhrade a úsporám vyplývajúcim z vlastnej spotreby sa investícia vráti už za niekoľko rokov. Fotovoltický systém zároveň zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti.

    Zabezpečenie efektívnej vlastnej spotreby

    Vlastná spotreba prináša finančné výhody, pretože solárna energia vyrobená pomocou fotovoltiky je lacnejšia ako energia odobratá zo siete. Optimalizovaná koncepcia systému s dokonale zladenými komponentmi zabezpečuje vysokú úroveň vlastnej spotreby.

    Na obrázku je znázornená dodávka a spotreba fotovoltickej elektriny s dôležitými zložkami.
    [1] Fotovoltický systém [2] Fotovoltický striedač [3] Fotovoltický merač [4] Spotrebič [5] Merač tepelného čerpadla [6] Tepelné čerpadlo [7] Merač spotreby a vývozu/výroby [8] Verejná sieť

    Kompletné riešenie Kombinácia fotovoltického systému s tepelným čerpadlom

    Najefektívnejším spôsobom výroby tepla z energie je použitie tepelného čerpadla. S tepelným čerpadlom môže jedna kilowatthodina elektrickej energie poskytnúť až štyri kilowatthodiny tepla využitím voľnej energie prostredia. Ak sa tepelné čerpadlo používa na pokrytie potreby energie na vykurovanie miestností a prípravu teplej vody, lacná solárna elektrina umožňuje lacné zásobovanie teplom. Tí, ktorí majú v úmysle kombinovať fotovoltický systém s tepelným čerpadlom, by si mali vybrať environmentálne vykurovanie, ktoré špecificky optimalizuje vlastnú spotrebu a dá sa prispôsobiť tak, aby zodpovedalo výrobným schémam fotovoltického systému. Na tento účel spoločnosť Viessmann vyvinula starostlivo zladený systém pozostávajúci z fotovoltiky a tepelného čerpadla.

    Na obrázku sú elektrické spotrebiče Vitocharge v inštalačnej miestnosti modernej obytnej budovy.

    Fotovoltický systém s batériovým úložiskom energie Vitocharge

    Za predpokladu, že je inštalovaný na dostatočne veľkej ploche, fotovoltický systém vyrába počas dňa dostatok energie na pokrytie potreby rodinného domu. Táto kolísavá dodávka energie však čelí rôznym odberovým špičkám – napríklad keď je v prevádzke umývačka riadu, práčka alebo sušička. A samozrejme tepelné čerpadlo, ktoré si počas vykurovacej sezóny vyžaduje viac energie pre svoje obehové čerpadlo.

    Akumulačná jednotka vyrovnáva tieto špičky tým, že poskytuje dodatočný potrebný výkon zo svojich batérií presne vtedy, keď je to potrebné. Vitocharge VX3 je nová generácia fotovoltických batériových úložísk Viessmann, ktorá vám umožní zvýšiť vlastnú spotrebu, ako aj účinnosť celého systému. Systém bude nabíjať zásobník energie vtedy, keď vaša domácnosť nebude požadovať elektrickú energiu. Táto elektrina sa potom použije, keď je potrebná.

    Na obrázku je znázornená interakcia fotovoltaiky, deleného tepelného čerpadla a zásobníka energie.

    Pri tomto systéme ročné výsledky ukazujú vysokú úroveň sebestačnosti domu KfW Efficiency 40. V opísanom príklade by náklady na energiu predstavovali len 86 EUR za teplo a energiu – za celý rok!

    [1] Fotovoltické moduly
    [2] Solárne kolektory
    [3] Splitové tepelné čerpadlo so vzduchovým zdrojom
    [4] Vonkajšia jednotka tepelného čerpadla
    [5] Mechanická vetracia jednotka
    [6] Akumulačná jednotka energie

    Správne plánovanie je nevyhnutné pre hospodárnu prevádzku

    Aby technológia fungovala hospodárne a spoľahlivo, je potrebné zohľadniť niekoľko bodov. Okrem vysokej kvality produktu a realizácie závisí aj od správneho plánovania. Každý, kto uvažuje o kúpe fotovoltického systému, by si mal najprv u niektorého z našich partnerov overiť, či sú splnené predpoklady.

    Orientácia, sklon a zatienenie strešných plôch

    Južne orientované strechy bez tienenia sú ideálne pre fotovoltiku. Pri sklone 30 až 40 stupňov dopadajú slnečné lúče na solárne moduly Vitovolt 300 v správnom uhle, takže články vyrábajú dostatok elektrickej energie. Ak je sklon priaznivý, ale orientácia je posunutá na východ alebo západ, výnos bude v priemere o 20 percent nižší. Na kompenzáciu strát by ste museli zakúpiť väčší fotovoltický systém. 

    Skontrolujte nosnosť strechy

    Solárne moduly pridávajú streche veľkú hmotnosť. Stavebný inžinier rýchlo určí, či strecha dokáže zariadenie uniesť.

     

    Rýchle otázky a odpovede o fotovoltike

    Aký tvar strechy je vhodný na prevádzku fotovoltického systému a je potrebné pravidelné čistenie? Na tieto a ďalšie otázky odpovedáme nižšie.