Solárnu energiu v dnešnej dobe využívajú mnohé domácnosti a rozličné prevádzky po celom svete. V budúcnosti sa očakáva ešte výraznejšie uplatnenie solárnych zariadení, dokonca aj tam, kde by ste ich v minulosti možno ozaj nečakali. K takýmto miestam patria i športové štadióny, u ktorých vysoká spotreba energií nie je ničím prekvapujúcim.
Pre vašu predstavu, napríklad štadión v londýnskom Wembley spotrebuje počas jedného zápasu na prevádzku svetiel toľko elektriny, ako by ste si pozreli v televízii 20 000 zápasov. A to sme teda len pri svetlách... V súčasnosti sa však medzi športoviskami nájdu už (našťastie) aj také, ktoré spĺňajú nároky modernej a po ekologickejšom správaní bažiacej dobe a snažia sa odľahčiť našej Zemi využitím solárnych kolektorov a panelov. Ktoré to napríklad sú?
Rockies medzi prvými
Prvý štadión v Amerike, ktorý nainštaloval solárne panely, sa nachádza v Denveri a je sídlom miestneho profesionálneho tímu Colorado Rockies. Udialo sa tak v roku 2007, pričom bolo do prevádzky uvedených 46 solárnych panelov o výkone 9,98 kW s produkciou 14 000 kW hodín, čo je dostatočné množstvo na pokrytie energetickej spotreby LED tabule na celý rok.
V záujme edukovať fanúšikov o tom, ako možno efektívne využívať slnečnú energiu, pod LED tabulu umiestnili aj grafický displej, na ktorom sa zobrazovala spotreba energie tabule v reálnom čase a tiež energia vyprodukovaná solárnymi panelmi v rovnakom čase. Zároveň prevádzkovali vo vnútri arény počas celej sezóny displej, ktorý poskytoval náučné informácie o solárnej energii a dávali fanúšikom počas zápasov tipy na šetrenie energie.
To, že solárne panely možno využiť aj inak ako na prevádzku tabule, sa rozhodol využiť Fenway Park, ktorý je domovom tímu Boston Red Sox. V roku 2008 nainštaloval panely, ktoré generujú dostatok tepla na pokrytie 37 % spotreby teplej vody.
Od revolučného roku 2007 sa počet solárnych panelov na štadiónoch v USA niekoľkonásobne zvýšil. V roku 2015 už bolo na športoviskách nainštalovaných zhruba 123000 kusov panelov, čo je vskutku úctyhodné číslo.
Ukážkový štadión nájdete aj v Houstone
Aj štadión tímu Houston Texans stavil na masívne využitie solárnych panelov. Panely a nabíjačky pre elektromobily sú len dve z viacerých „čistých“ riešení problémov s energiami na štadióne NRG. V celom priestore bolo nainštalovaných 600 solárnych panelov, ktoré nájdete doslova všade.
Pokrývajú parkovacie priestranstvá, miesta na kúpu lístkov, ale tiež chodníky pre chodcov. Dokopy až 418 m2 priestoru pokrýva strecha pokrytá práve solárnymi panelmi. Tomu sa hovorí naozaj efektívne využitie slnka.
Super Bowl štadión ukazuje solárne riešenia
Štadión, ktorý je sponzorovaný známou značkou oblečenia Levi’s, sa nachádza v San Franciscu a odohral sa tu aj známy pohár Super Bowl 50. Jeho stavitelia využili solárne riešenia s celkovým výkonom 375 kW. Tento výkon stačí na to, aby dokázal „uživiť“ každú hru, ktorá sa tu odohráva. Panelmi na získanie elektriny pokryli napríklad prístrešok nad hlavným vchodom či mosty vedúce z parkoviska do budovy štadióna.
Zároveň ide o prvý futbalový štadión v USA, ktorému sa podarilo získať zlatú certifikáciu LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). LEED je pritom združenie zelených budov USA. V celom prostredí sa nachádza až 1150 solárnych panelov, ktoré naozaj umne využívajú potenciál silného kalifornského slnka. Navyše sú tu pre fanúšikov športu a zároveň elektromobilov zriadené čerpacie stanice, kde si môžu dobíjať batérie svojich áut, kým sledujú zápas.
Aj Ázijské športovanie ozelenelo
Tajvan patrí k ťahúňom ázijskej ekonomiky. Nachádza sa tu aj jeden z najmodernejších štadiónov na svete, národný štadión Kaohsiung. Ide o impozantnú „zelenú“ stavbu, ktorej strecha je kompletne pokrytá solárnymi panelmi. Využité sú aj v momente, keď sa tu nehrá - dokážu elektrinou zásobovať až 80 % okolitých domácností.
Ekologicky aj v Európe
Hoci najmä v USA je takýchto štadiónov dosť, ani v Európe sa nemáme za čo hanbiť. Štadión The Allianz Riviera vo francúzskom Nice používa až 4000 solárnych panelov, ktoré plne zabezpečujú všetky jeho energetické potreby. A nezostáva len pri slnku. Celý bol nadizajnovaný tak, aby využíval do maximálnej možnej miery len obnoviteľné zdroje energie ako drevo, vietor či geotermálnu energiu.
Ekologických riešení bude pribúdať
Príkladom ide aj moderný amsterdamský štadión ArenA, ktorý recykluje použité batérie. V spolupráci s energetickými spoločnosťami používa tento štadión batérie z elektromobilov, aby uskladňoval energiu a potom ju mohol používať počas zápasov. V snahe redukovať CO2 a byť inšpiráciou pre iných inštaloval na strechu solárne panely.
Zdá sa, že budúcnosť je jasná. Štadióny čaká zelená reforma a množstvo z nich siahne po solárnych paneloch a ďalších ekologických riešeniach, aby zredukovali dopad na prírodu a na svoje nemalé rozpočty. Zostáva len dúfať, že tento „slnečný“ trend bude využívať stále viac a viac zariadení a inštitúcií, nielen tých športových.