Vyžiadajte si odbornú konzultáciu

Aké sú vhodné alternatívy na vykurovanie vašich príbytkov?

Vyžiadajte si odbornú konzultáciu

Chystáte sa stavať alebo rekonštruovať dom a rozmýšľate nad ideálnym spôsobom vykurovania svojich obytných priestorov? V  súčasnosti sa nám ponúkajú viaceré alternatívy vykurovania, pričom každá z  nich je niečím špecifická. Nasledujúci prehľad vám pomôže zistiť, čo by ste pri výbere vykurovacieho systému pre vašu domácnosť mali brať do úvahy, a  ktorá z  alternatív vykurovania je pre vás tá najvhodnejšia.

Vykurovanie plynom

Záleží vám na dobrom pomere výkonu a  ceny? V  tom prípade je  plynová kondenzačná technika  tou správnou voľbou pre vás.  Kondenzačná technika  nevyužíva len teplo, ktoré vzniká pri spaľovaní plynu, ale aj tú tepelnú zložku, ktorú bežná vykurovacia technika využiť nedokáže.  Kondenzačné kotly  odoberajú takmer všetko teplo obsiahnuté v  spalinách a  využívajú ho na vykurovanie a  ohrev TÚV. Jedinou podmienkou inštalácie takéhoto kotla je disponovanie plynovou prípojkou.

S  vybranými kotlami môžete dosiahnuť vysoký tepelný výkon a konštantné hodnoty vďaka elektronickej regulácii teploty. Existujú kotly, ktoré sa vyznačujú mimoriadnou úspornosťou, čo sa týka miesta. Ich dlhú životnosť a efektivitu môžu zabezpečiť výmenníky tepla z  ušľachtilej ocele. Cylindrický horák s reguláciou spaľovania pre trvale vysokú účinnosť a  nízke emisie je tiež výhodou. Prednosťou pri využívaní plynových kotlov je vysoký komfort pitnej aj  teplej vody. Ste radi online a často cestujete? Vyberte si kotol, ktorý môžete  regulovať cez internet, teda aj keď sa nachádzate mimo domova.

Vykurovanie drevom

Ak chcete žiť v  súlade s  prírodou a byť nezávislejšími od oleja a  plynu, určite by ste mali siahnuť  po dreve a  peletách. Pri dnešných cenách energií je vykurovací systém na drevo určite hospodárnou alternatívou, a to aj pri zohľadnení celkovej investície. Použitie  kotla na drevo  výrazne znižuje náklady a  počiatočná investícia sa vám vráti už po krátkom čase. Kotol na kusové drevo je ideálny najmä pre tých, ktorí si drevo dokážu ľahko zadovážiť napríklad z  domáceho lesného hospodárstva. Pri výbere kotla dbajte o  to, aby mal čo najväčší  plniaci priestor  a  všímajte si,  v  akých intervaloch je potrebné palivo/drevo dokladať.

Vykurovanie peletami

Pelety sú komprimovanou formou energie dreva s  vysokou výhrevnosťou a sú ľahko skladovateľné. Kvalitný peletový kotol robí vykurovanie peletami vyslovene pohodlným: od plnenia až po čistenie funguje takmer všetko automaticky a  ovládanie regulácie je jednoduché.  Peletové kotly  sú ideálne aj na kombináciu so solárnym systémom. Napokon, využitím kotla na drevo, tiež aktívne prispejete k trvalo udržateľnej ochrane zemskej klímy, pretože vykurovanie drevom značí neutrálnu bilanciu CO2 (t.j. emisie CO2, ktoré sú vypúšťané do okolitého prostredia pri spaľovaní dreva a  peliet, sú rovnaké ako emisie, ktoré drevo počas svojho rastu spotrebovalo). Čo budete určite potrebovať pri voľbe tejto alternatívny, je sklad a dostatočný  priestor na umiestnenie  akumulačného zásobníka.

Vykurovanie pomocou tepelného čerpadla

Ste milovníkom prírody a  ekologické vykurovanie je pre vás prioritou? Potom sú pre vás  tepelné čerpadlá  vítanou alternatívou. Zabezpečujú úsporu nákladov na vykurovanie a  súčasne ekologickú výrobu tepla. Energiu, ktorú využíva  tepelné čerpadlo, poskytuje totiž okolité prostredie zadarmo a  prakticky v  neobmedzenom množstve. Tento plnohodnotný vykurovací systém  spotrebuje len malý podiel elektriny na pohon a   čerpadlo, aby tento tepelný potenciál mohol využiť. Tepelné čerpadlo vám poskytne  nezávislosť od fosílnych palív, aktívne prispeje k zníženiu emisií CO2 a ochrane klímy.

Počas leta môžete zároveň využívať technológiu „natural cooling“, ktorá funguje na princípe pasívneho chladenia, lebo využíva prirodzenú teplotu okolitého prostredia. Táto alternatíva je vhodná pre tých, ktorí majú  dobre tepelne izolovaný dom, podlahové vykurovanie alebo veľkoryso dimenzované vykurovacie plochy. Musíte však spĺňať aj isté podmienky pre zavedenie tepelného čerpadla, ktorými sú  priestory pre vyrovnávací zásobník  s  objemom až 1  000 litrov a  prístup k  vode zo studne, alebo možnosť ponúknuť priestory na inštaláciu vzduchového tepelného čerpadla. Samozrejme, výhody sa líšia aj v závislosti od typu tepelného čerpadla (soľanka/voda, vzduch/voda).

Vykurovanie slnečnou energiou

Ak bývate v  rodinnom dome či radovom dome  s  nezatienenou strechou orientovanou južne, západne alebo východne, určite využite  energiu zo slnka  na prípravu teplej vody a  podporu vykurovania. Inštaláciou solárnych kolektorov signalizujete vašu ekologickú zodpovednosť, a  to zníženou produkciou CO2. Vďaka bezplatnej slnečnej energii ušetríte na fosílnych palivách a  investícia do solárneho zariadenia sa vám vráti už v  priebehu niekoľkých rokov. Energiu zo slnka dokážete však využiť okrem ohrevu vody či vykurovania aj inak.    Inštaláciou fotovoltaického modulu  sa totiž môžete stať vlastným výrobcom a  dodávateľom elektriny. Premena bezplatnej solárnej energie na prúd je v prípade vlastnej spotreby skutočne zaujímavá a prináša v spojení s akumulátormi prúdu dokonca istú nezávislosť od verejnej distribučnej siete.

Kogeneračné jednotky

Spotrebujete viac ako 2  000 m? zemného plynu alebo miniete ročne viac ako 3 000 kWh? Obráťte svoju pozornosť na  združenú výrobu tepla a  elektriny v  podobe modernej kogeneračnej jednotky. Dokáže znížiť vaše účty až o  50 %. Stačí spĺňať len jednu podmienku, a  to vykurovať plynom alebo mať plynovú prípojku.

Uvažujete nad kondenzačným vykurovacím systémom na olej alebo plyn, kotlom na drevo alebo o   tepelnom čerpadle? Myslite na budúcnosť. Vyberte si také, ktoré sú konštrukčne  optimalizované pre ich kombinovanie so solárnou technikou, hoci teraz s  využívaním slnečnej energie nepočítate.

Súčasná doba poskytuje množstvo alternatív, z  ktorých je možné vybrať si naozaj tú pravú, zodpovedajúcu vašim podmienkam. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre tú alebo onú alternatívu, nepodceňte kvalitu vykurovacích zariadení. Nekupujete predsa produkt na jednu sezónu. Skôr ako spravíte definitívne rozhodnutie, poraďte sa s  odborníkom. Dobrá rada nestojí nič, zlé rozhodnutie môže riadne prevetrať vaše vrecká.