Zásobník vykurovacej vody 

Uskladnenie tepla a jeho neskoršie uloženie: Úlohou akumulačného zásobníka je dočasne uložiť tepelnú energiu - toto teplo sa dá v zásade použiť na zabezpečenie tepla a teplej vody. Akumulačné zásobníky Viessmann sú vybavené odlišne, pokiaľ ide o ich základné úlohy a podľa individuálnych potrieb. 

Heizwasser-Pufferspeicher.jpg

Akumulačné zásobníky vykurovacej vody Vitocell vyžadujú len malú inštalačnú plochu. Vďaka estetickým tvarom ich možno kedykoľvek inštalovať aj vo viacúčelových miestnostiach.
 

Všestranné použitie akumulačného zásobníka 

Ústrednou úlohou akumulačného zásobníka Viessmann je absorbovať teplo a podľa potreby ho znova uvoľňovať. Medzitým sa ukladá tepelná energia. Vďaka tomu je akumulačný zásobník vynikajúcim doplnkom k vykurovaciemu systému a môže sa kombinovať s rôznymi vykurovacími systémami. V závislosti od modelu je možné rôzne akumulačné zásbníky od spoločnosti Viessmann používať s kotlami na tuhé palivo, s tepelnými čerpadlami, ale aj so solárnymi systémami.  

Napríklad solárny tepelný systém produkuje obzvlášť veľké množstvo tepelnej energie počas obeda cez deň. Počas tohto obdobia však väčšina obyvateľov domácnosti často nie je doma. Špičkové časy na spotrebu tepla a teplej vody sú však v ranných a večerných hodinách. Aby sa energia nestratila, je uložená v solárnom zásobníku. 

Das Bild zeigt einen Heizwasser-Pufferspeicher mit einer Solar-Pumpstation.

Správny akumulačný zásobník vykurovacej vody pre vaše potreby 

Akumulačný zásobník v podstate poskytuje energiu na vykurovanie. Na rozdiel od zásobníka na teplú vodu, ktorý tiež uchováva teplú pitnú vodu, je akumulačný zásobník pretekaný ohrievacou vodou. To má nízky obsah kyslíka. Z tohto dôvodu nevyžaduje ďalšiu ochranu proti hrdzi. Výnimkou je viacväzbový akumulačný zásobník Viessmann s ohrevom TÚV. 

Akumulačný zásobník s modulom sladkej vody

Ak je akumulačný zásobník doplnený modulom pre sladkú vodu, pitná voda sa ohrieva podľa kontinuálneho princípu. Výhoda tohto akumulačného zásobníka je v tom, že môže kedykoľvek poskytnúť čerstvú horúcu vodu. Uchovávanie úžitkovej vody nie je potrebné a príprava teplej vody je veľmi hygienická. 

Séria Vitocell 100-E ponúka úložný priestor s úložnou kapacitou 46 litrov až do úložného priestoru s objemom 2000 litrov. 

Model Vitocell 140-E sa dá použiť aj spolu s modulom čerstvej vody. Ponúka tiež vyhrievaciu špirálu, napríklad na pripojenie solárnych panelov. To znamená, že tento akumulačný zásobník Viessmann je vhodný aj pre bivalentné vykurovacie systémy. 

Akumulačný zásobník s ďalším stratifikovaným systémom ukladania

Hustota vody sa mení v závislosti od teploty. To znamená, že teplá voda je objemovo ľahšia, a preto stúpa v stojacej nádobe. Tento efekt spravidla spôsobuje zmiešanie vo vyrovnávacej pamäti. Ak je takýto akumulačný zásobník, ako je Vitocell 160-E, vybavený stratifikovaným plniacim zariadením, studená vratná voda zostáva na dne, zatiaľ čo teplá prívodná voda môže byť vždy zhora odstránená. To má veľkú výhodu v tom, že akumulačný zásobník nemusí byť úplne zaťažený tepelnou energiou, takže kohútiky, sprchy alebo vane môžu spotrebovávať teplú vodu.   

Multivalentný akumulačný zásobník vykurovacej vody od spoločnosti Viessmann 

Multivalentný akumulačný zásobník nielen kombinuje prívod vykurovacej a teplej vody. Okrem toho sa môžu nabíjať teplom z niekoľkých zdrojov tepla. 

Ak napríklad tepelné čerpadlo nedodáva dostatočné množstvo tepla na súčasné potreby, použije sa ďalší zdroj tepla. Je to podobné ak pripojíte akumulačný zásobník k solárnemu tepelnému systému. Vitocell 340-M ponúka kompaktné a priestorovo úsporné riešenie - akumulačný zásobník s ohrevom TÚV pomocou elastickej a beznapätovej vlnitej rúry z hygienickej nehrdzavejúcej ocele a integrovaná oceľová vyhrievacia špirála na pripojenie solárnych kolektorov.

Vitocell 360-M je vybavený dodatočným stratifikovaným nabíjacím zariadením pre teplotne orientovanú stratifikáciu slnečnej energie. Vďaka tomu je solárne zohriata pitná voda rýchlo k dispozícii.

Akumulačný zásobník vykurovacej vody

Akumulačné zásobníky vykurovacej vody sú zásobníky, v ktorých dochádza k predbežnému uloženiu prebytočného tepla z tepelných zdrojov (vykurovacie kotly, tepelné čerpadlá, BKJ, mikro-kogeneračné jednotky, solárne systémy) a následnému odovzdávaniu vykurovaciemu systému podľa potreby. Zásobník kombinuje vyrovnávací zásobník vykurovacej vody so zásobníkovým ohrievačom vody. Pitná voda je ohrievaná cez zabudovaný výmenník tepla.