Allendorf (Eder), 19.04.2020 – V boji proti pandémii COVID-19 rozširuje Viessmann Group svoju spoločenskú zodpovednosť. V prispôsobenej časti svojich výrobných liniek teraz rodinná spoločnosť vyrába – okrem svojich popredných klimatických a energetických riešení – aj pľúcne ventilátory, mobilné jednotky intenzívnej starostlivosti, dýchacie masky a dezinfekčné prostriedky.

● Rodinný podnik zvyšuje spoločenskú zodpovednosť v čase krízy.

● Výrobné linky upravuje na nové účely.

● Ventilátor sa vyvíjal v spolupráci s RWTH Aachen University a pridruženou Fakultnou nemocnicou Lekárskej fakulty.

● Všetky nápady pochádzajú od našich vlastných zamestnancov.

● Učni zahájili výrobu ochranných dýchacích masiek.

Max Viessmann, výkonný riaditeľ spoločnosti Viessmann: „Boj proti súčasnej pandémii si vyžaduje súdržnosť, tímového ducha a kreativitu, aby sme čo najlepšie vyšli z tejto náročnej situácie. S týmito kvalitami sa stretávam každý deň, s približne 12 300 členmi veľkej rodiny Viessmann. Som na to nesmierne hrdý. Je samozrejmé, že sme si vedomí našej spoločenskej zodpovednosti v čase krízy, a že ju teraz znova posilňujeme. Spôsob, akým sa dnes zaoberáme koronakrízou určí, ako si toto obdobie budeme pamätať v budúcnosti - snáď s hrdosťou a uvedomením si, že sme dosiahli nový rozmer solidarity.

Dr. Markus Klausner, hlavný technologický riaditeľ Viessmann Climate Solutions: „Všetky nápady pochádzajú z našich vlastných tímov. Neuveriteľne ma ohromila kreativita nášho tímu. Za všetkým stojí naša výborná technická zručnosť, dôraz na detail a vysoká spoľahlivosť, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou našej viac ako 100-ročnej DNA Viessmann. Dezinfekčné a respiračné ochranné masky už boli darované okolitým nemocniciam a zariadeniam starostlivosti v okrese. Vývoj ventilátorov sa vykonáva v úzkej spolupráci s lekármi z Luisenskej nemocnice, Akademickej fakultnej nemocnice Lekárskej fakulty Univerzity RWTH v Aachene a prof. Dr. Dirk Müller z Energy Research Center v E.ON na Univerzite RWTH v Aachene, ako aj ďalšími nemocnicami. Luisenská nemocnica už pozitívne zhodnotila vhodnosť vybavenia. S podporou Spolkového ministerstva zdravotníctva, spolupracujeme s Federálnym úradom pre lieky a zdravotnícke technológie na získaní špeciálneho schválenia, ktoré sa teraz začalo. Všetci kooperujú a prejavujú vysoko dynamický záväzok, aby sa hromadná výroba mohla čo najrýchlejšie zrealizovať. Po udelení osobitného schválenia by bolo možné vyrobiť viac ako 600 kusov za deň “.

Výroba bola upravená v priebehu niekoľkých dní

Jedna z výrobných liniek pre nástenné plynové zariadenia, v sídle spoločnosti v Allendorf (Eder), v severnom Hesensku, bola v priebehu pár dní prispôsobená na výrobu medicínskych produktov pre starostlivosť. Skutočnosť, že bolo dokonca možné vyvinúť zjednodušený ventilátor v takom krátkom čase, je dôsledkom konštrukcie týchto nástenných plynových zariadení. Na jednej strane by bolo možné pre ventilátor namontovať mnoho komponentov nástenných plynových zariadení, ako napríklad elektronické pripojenie plynu a vzduchu. Na druhej strane má Viessmann mimoriadne flexibilné výrobné zariadenie, ktoré sa dá vo veľmi krátkom čase prispôsobiť novým požiadavkám.

Ventilátory sú mobilné a nezávislé od nemocničnej infraštruktúry

Inžinieri rodinného podniku sú v úzkom kontakte s rôznymi anesteziológmi a lekármi intenzívnej starostlivosti, ktorí sprevádzali vývoj. Ďalej ich aktívne podporuje prof. Dr. Müller z E.ON Energy Research Center na univerzite RWTH. Po počiatočných testoch, ktoré už boli veľmi pozitívne, bol potenciál na zlepšenie identifikovaný a už bol úspešne implementovaný. Ventilátory umožňujú individuálne nastavenie príslušných úrovní tlaku, ako aj rýchlosti dýchania a umožňujú premenlivú prísadu kyslíka. Spĺňajú požiadavky na invazívnu ventiláciu pacientov COVID-19. Kompaktné ventilátory sú mobilné a nemusia nevyhnutne závisieť od technickej infraštruktúry nemocnice, pretože sa dajú prevádzkovať. buď prostredníctvom prívodu kyslíka do nemocnice, ako aj prostredníctvom riešenia s pripojenou kyslíkovou fľašou. Veľká Británia, Taliansko, Rusko, Španielsko a mnoho ďalších krajín má v súčasnosti veľký nedostatok ventilátorov. Spoločnosť Viessmann je už v kontakte s orgánmi, aby preskúmala možné miestne použitie. V súčasnosti sa vyvíja všetko úsilie na získanie rýchleho osobitného súhlasu s používaním ventilátorov v Nemecku.

Prenosné jednotky intenzívnej starostlivosti sa dajú zostaviť rýchlo a kdekoľvek

Od tejto chvíle bude Viessmann Technologies, člen zoskupenia viacerých spoločností, ponúkať aj modulárne jednotky intenzívnej starostlivosti, ktoré by tiež mohli zásadným spôsobom prispieť k starostlivosti o vážne chorých pacientov COVID-19. Vďaka prefabrikovanému a modulárnemu dizajnu je možné jednotky rýchlo inštalovať a sú k dispozícii vo veľkostiach modulov pre jedného alebo dvoch pacientov. Tieto prenosné jednotky intenzívnej starostlivosti môžu byť umiestnené v interiéri, napríklad vo výstavných halách alebo športových arénach, ale s vhodným krytom, aj vonku.

Mnoho projektov pochádza z nápadov zamestnancov

Zamestnanci skupiny Viessmann každoročne predkladajú okolo 150 000 nápadov a návrhov na zlepšenie – najvyššia hodnota na zamestnanca v Nemecku. V súčasnosti sa veľa nápadov priamo týka koronakrízy. Napríklad na návrh zamestnancov bola realizovaná výroba vlastného dezinfekčného prostriedku. Po výzve spoločnosti Viessmann nedávno vyhlásilo viac ako 250 partnerov, že sú ochotní spojiť svoje sily, aby prejavili solidaritu v médiách a spoločne prekonali krízu.

Ďalším výsledkom nápadu zamestnanca je výroba takzvaných „osobných otváračov dverí“, ktoré sa vyrábajú na 3D tlačiarňach vo výrobnom závode prototypu Viessmann. Pomocou tohto jednoduchého, ale účinného nástroja sa už nikto nemusí dotýkať kľučky dverí rukami.

Ďalej boli okresu sprístupnené počiatočné množstvá interného dezinfekčného prostriedku na vonkajšie použitie v miestnych nemocniciach a opatrovateľských zariadeniach.

 

Galéria obrázkov k tlačovej správe: