Odvzdušnenie radiátorov – ukážeme vám, ako veľmi je to jednoduché

Keď a vonku ochladí, na rad pri chádzajú radiátory. Často sa potom ozývajú z radiátora hneď po jeho zapnutí nepríjemné a čiastočne hlučné zvuky pripomínajúce klepanie či špliechanie. Uvedené zvukové prejavy spôsobuje vzduch v radiátoroch. Existujú jasné indície a dôvody, prečo tomu tak je, napr. keď nie je vykurovanie ešte poriadne teplé a radiátory tak zostávajú celkom alebo čiastočne studené. Správnym opatrením je: radiátory odvzdušniť. Vysvetlíme vám, ako veľmi je tento proces jednoduchý.

Odvzdušnovací kľúčik k odvzdušneniu radiátora

Čo potrebujete k odvzdušneniu radiátorov
 

  • pohár, hrnček alebo misku
  • utierku alebo akúkoľvek handru
  • odvzdušňovací kľúčik pre radiátory, ktorý zakúpite výhodne u vášho kurenára alebo v akomkoľvek železiarstve.

Ešte pred zahájením odvzdušňovania otočte termostatickou hlavicou radiátora na najvyšší stupeň. Ak ste majiteľom domu, vypnite obehové čerpadlo, ak je to možné. Následne pokračujte asi 30 minút tak, aby sa všetky vzduchové bubliny v radiátoroch akumulovali.
 

Odvzdušnenie radiátorov

1. Položte handru pod radiátor tak, aby sa v ňom zachytila voda unikajúca z ventilu. Alebo handru rovno omotajte okolo ventilu.

2. Následne nasaďte kľúčik a podržte pripravenú nádobu pod ventilom. Pomocou kľúčika uvoľnite ventil, ale nie úplne. Väčšinou stačí len pol otočky alebo menej a začujete syčanie. POZOR: unikajúci vzduch môže byť horúci, udržujte bezpečnú vzdialenosť.

3. Akonáhle je syčanie tichšie a nakoniec sa zastaví úplne, začne unikať voda. Radiátor je v tej chvíli odvzdušnený a môžete ventil uzavrieť. 

Akonáhle ste odstavili obehové čerpadlo, nezabudnite ho znovu zapnúť. A taktiež skontrolujte, či je tlak vody vo vykurovacom okruhu stále ešte dostatočný.

Môže sa stať, že bude nevyhnutné vykonať proces udvzdušnenia viac ako jedenkrát.