Vitosol 200-FM – výkonný plochý kolektor s novou vrstvou absorbéra technológie ThermProtect

Výkonný plochý kolektor Vitosol 200-FM predstavuje ideálny doplnok každého vykurovacieho systému. Pri ploche absorbéra 2,3 m2 sa solárne kolektory prispôsobia daným energetickým nárokom.

V ročnom priemere dokážu tieto kolektory nahradiť až 60 percent energie potrebnej na ohrev pitnej vody a môžu naviac podporovať aj vykurovanie. V spojení s kondenzačným kotlom je možné vďaka bezplatnej solárnej energii ušetriť viac ako tretinu energie potrebnej na vykurovanie a prípravu teplej vody.

 

Profitujte aj vy z týchto výhod

  • Výkonný plochý kolektor Vitosol 200-FM s absorbčnou vrstvou ThermProtect. 
  • Nedochádza k prehrievaniu či tvorbe pary pri nízkom odbere tepla.
  • Zvýšené solárne krytie na podporu vykurovania a ohrev pitnej vody.
  • Trvalá tesnosť vďaka priebežnému rámu kolektora a bezšvovému osadeniu skla.
  • Rýchle a bezpečné pripojenie vďaka pružným nástrčným vlnovcom z ušľachtilej ocele.
  • Univerzálne vhodné pre montáž na šikmú alebo plochú strechu, ako aj na fasádu.
  • Možná je vodorovná, ako aj zvislá montáž.
  • Atraktívny dizajn, individuálne lakovanie rámu v odtieňoch stupnice RAL.

 

Sonnenkollektor Vitosol 200-FM

Plochý kolektor Vitosol 200-FM

Výkonný plochý kolektor Vitosol 200-FM predstavuje ideálny doplnok každého vykurovacieho systému. Pri ploche absorbéra 2,3 m2 sa solárne kolektory prispôsobia daným energetickým nárokom.V ročnom priemere dokážu tieto kolektory nahradiť až 60 percent energie potrebnej na ohrev pitnej vody a môžu naviac podporovať aj vykurovanie. V spojení s kondenzačným kotlom je možné vďaka bezplatnej solárnej energii ušetriť viac ako tretinu energie potrebnej na vykurovanie a prípravu teplej vody.

ThermProtect zabraňuje prehrievaniu

Inteligentná vrstva absorbéra chráni kolektory pred prehrievaním. Patentovaná technológiaThermProtect po dosiahnutí určenej teploty solárne kolektory vypne. Pri teplote nad cca.75 °C sa mení kryštalická štruktúra vrstvya bsorbéra, tepelné sálanie sa niekoľko násobne zvýši a výkon kolektora sa zníži. Takto je maximálna teplota v kolektore výrazne nižšia a zabráni sa tvorbe pary v solárnom okruhu.

Poklesom teploty kolektora sa kryštalická štruktúra znovu vráti do pôvodného stavu.Tým dochádza k absorpcii až 95 percent dopadajúcej slnečnej energie, ktorá sa mení na teplo. Formou odrazu sa stratí len zvyšných päť percent. Táto zmena kryštalickej štruktúry je neobmedzene často vratná a tak je táto funkcia tiež trvale k dispozícii.

ThermProtect umožňuje u kolektorov Vitosol 200-FM a Vitosol 100-FM oproti bežným kolektorom aj vyšší energetický výnos, nakoľko ich výkon nemôže stagnovať a môžu kedykoľvek znovu poskytovať teplo.

ThermProtect

ThermProtect

Pri plochom kolektore Vitosol 200-FM reguluje kryštalická absorbčná vrstva príjem energie. Vrstva ThermProtect pôsobí fyzikálne prostredníctvom zmeny kryštalickej štruktúry závislej od teploty. Pri teplote kolektorov približne 75 °C sa zvýši reflexia prichádzajúceho solárneho žiarenia. Obmedzí sa ďalšie zvýšenie teploty a spoľahlivým spôsobom sa zabráni tvorbe pary.

Ak teplota v kolektore opäť klesne, kryštalická štruktúra sa vráti do pôvodného stavu. Energia, ktorú kolektor prijal, potom už nesála dookolia a môže sa využiť v solárnom systéme.Zmena kryštalickej štruktúry je neobmedzene vratná a funkcia je ustavične k dispozícii.

V riadnej prevádzke kolektora vrstvaThermProtect plochých kolektorov pôsobí ako bežná absorbčná vrstva. Pri teplote kolektora nad 75 °C sa sálanie zvyšuje niekoľko násobne a v prípade stagnácie zabráni vrstva prehriatiu a tvorbe pary.

Trvale tesné a dobre izolované

Po celom obvode ohýbaný hliníkový rám a bezšvové osadenie skla zaručujú trvalú tesnosť a vysokú stabilitu kolektora. Zadná stena je odolná proti prerazeniu a korózii. Vysoko účinná tepelná izolácia znižuje tepelné straty predovšetkým v prechodných obdobiach a počas zimy.

Jednoduchá montáž

Montáž oboch kolektorov je mimoriadne jednoduchá. Integrované rúrky prívodu a spiatočky umožňujú bezpečnú montáž aj väčších kolektorových polí pomocou pružných nástrčných vlnovcov z ušľachtilej ocele. Vzájomne takto možno spojiť až dvanásť kolektorov.

Ploché kolektory sa dajú montovať našikmú strechu aj na plochú strechu. Upevňovací systém spoločnosti Viessmann pozostáva zo staticky odskúšaných a nehrdzavejúcich komponentov z ušľachtilej ocele či hliníka.

Vitosol 200-FM, rodinný dvojdom v nemeckom Geisenfelde

Atraktívny dizajn pre každú strechu

Vitosol 200-FM je správnou voľbou aj vtedy, ak je kolektor požadovaný s rámom v individuálnom farebnom odtieni RAL. Štandardne sa dodáva tmavomodrý a tak splynie s takmer každou strechou.


Rez produktu

Prehľad

Hrubá plocha
2,51 m² (SV2F/SH2F)
Plocha absorbéra
2,32 m²
Typ kolektora
icon-solar.png
Plochý kolektor
Dizajn
Rámy v tmavomodrej farbe. Individuálne lakovanie rámu podľa farebnej škály RAL.
Oblasť použitia
icon-wohngebaeude.png icon-gewerbe.png icon-kommunen.png
Obytné budovy, priemysel, živnosti | novostavby a modernizácia.
Druh montáže
Plochý kolektor pre zvislú (typ SV1F) alebo vodorovnú (typ SH1F) montáž, na rovnú alebo šikmú strechu
Ďalšie vlastnosti
K ohrevu teplej pitnej vody, vykurovanie vody na kúpanie v bazéne prostredníctvom zásobníka.
Vitosol-200-FM-Schnitt.png