Vyžiadajte si odbornú konzultáciu

Vetracie systémy pre novostavby a existujúce budovy

Vyžiadajte si odbornú konzultáciu
(Foto: © Dmitry Zimin / Shutterstock.com)

Riadené vetranie zabezpečuje nielen trvalo vysokú kvalitu vnútorného vzduchu v novostavbách a existujúcich budovách. Prispieva aj k udržaniu zdravia a dobrého stavu budovy. Vetracie systémy totiž odvádzajú prebytočnú vlhkosť do vonkajšieho prostredia, čím zabraňujú vzniku škodlivých plesní. Okrem nepríjemných pachov sa neustálou výmenou vzduchu môžu von prenášať aj choroboplodné zárodky. To je obzvlášť užitočný aspekt v období prechladnutia a chrípky. Okrem toho vetracie systémy zabezpečujú dostatok čerstvého a čistého vzduchu v obytnom priestore. A vďaka integrovaným filtrom prach a peľ zostávajú vonku. Ten je obzvlášť prospešný pre alergikov. Ďalšia výhoda: keďže sa na vetranie miestností nemusia otvárať okná, hluk z vonku je menej citeľný a teplo sa nestráca. To pomáha šetriť energiu.

Výhody riadeného vetrania v skratke:

 • Zabraňuje tvorbe plesní
 • Odstraňuje pachy a choroboplodné zárodky
 • Zabezpečuje vysokú kvalitu vzduchu vo vetraných miestnostiach
 • Zabraňuje prenikaniu prachu a peľu
 • Znižuje hlukovú záťaž
 • Šetrí energiu vďaka efektívnemu využívaniu tepla

 

Vetranie a zdroj tepla ako systémové riešenie

Centrálny vetrací systém Vitovent 300-W s tepelným čerpadlom Vitocal 300-G a meničom s batériovým systémom Vitocharge VX3

Ak sa pri otvorení okna dostane do miestnosti chladný vonkajší vzduch, vykurovací systém musí pracovať intenzívnejšie. To je z energetického hľadiska neefektívne a zvyšuje náklady na vykurovanie. Vetracie systémy s rekuperáciou tepla odoberajú teplo z teplejšieho odvádzaného vzduchu a odovzdávajú ho privádzanému čerstvému vzduchu. Tým sa výrazne znižuje potreba tepla na vetranie. Vetranie a vykurovanie obytných priestorov sú preto úzko prepojené. Viessmann to zohľadňuje v sortimente produktov Vitovent: na jednej strane zabudovanými výmenníkmi tepla na spätné získavanie tepla a na druhej strane možnosťou vytvárať efektívne systémové riešenia. Napríklad vetrací systém Vitovent 300-W možno kombinovať s tepelným čerpadlom Vitocal. Systém sa pohodlne ovláda prostredníctvom smartfónu pomocou aplikácie ViCare. Funkcia energetického manažmentu dostupná prostredníctvom aplikácie umožňuje sledovať toky energie v dome v reálnom čase s cieľom odhaliť a využiť potenciálne úspory.

Nájdite správny vetrací systém

Základný rozdiel je medzi centrálnymi a decentrálnymi vetracími systémami. Oba majú výhody v závislosti od stavebných podmienok danej obytnej budovy. Centrálne systémy pozostávajú z vetracej jednotky, ktorá prostredníctvom rozvodu vzduchu zásobuje všetky miestnosti budovy čerstvým vzduchom. Keďže tento druh vetracieho systému je zvyčajne integrovaný do stropnej alebo podlahovej konštrukcie, používa sa najmä v novostavbách a pri projektoch obnovy. Decentrálne vetracie jednotky možno inštalovať bez väčších stavebných prác. Používajú sa na špecifické vetranie jednotlivých miestností a preto sú vhodné do existujúcich budov, ako aj do samostatných prístavieb. Skúsený montážny odborný partner bude vedieť, aké sú možnosti mechanického vetrania vo vašom individuálnom prípade a ako ich možno realizovať. Montážny odborný partner vám pomôže rozhodnúť sa pre systém, ako aj pomôže pri plánovaní a inštalácii.

Ak sa chcete dozvedieť viac o vetracích systémoch Viessmann ešte pred konzultáciou s našimi partnermi, odporúčame vám pozrieť si katalóg produktov. Umožní vám jednoducho zúžiť sortiment produktov podľa oblasti použitia. Vyhľadávanie vo vyhľadávači produktov Viessmann vám poskytne ešte podrobnejšie výsledky.

Centrálne vetranie obytných budov

Centrálny vetrací systém Vitovent 300-W

Potreba systému distribúcie vzduchu zvyšuje úsilie spojené s plánovaním a inštaláciou centrálneho vetracieho systému. Oplatí sa to však najmä pri novostavbách a pri kompletnej rekonštrukcii existujúcich budov:

 • Pohodlné vetranie všetkých miestností v rodinných domoch a bytových domoch
 • Vysoká účinnosť vďaka spätnému získavaniu tepla z odvádzaného vzduchu
 • Kompaktné jednotky na inštaláciu na stenu alebo strop v malých domoch
 • Prirodzené chladenie prostredníctvom automatického letného obtoku
 • Kompenzácia znečistenia filtra prostredníctvom udržiavania konštantného prietoku
 • Možnosť kombinácie s tepelným čerpadlom a ovládania prostredníctvom aplikácie (Vitovent 300-W)

Decentrálne vetranie obytných budov

Decentrálny vetrací systém Vitovent 100-D

Na inštaláciu decentrálneho vetracieho systému je potrebné iba jadrové vŕtanie cez vonkajšiu stenu. Vďaka tomu ponúka všestranné možnosti použitia aj neskôr. Ďalšie výhody pre majiteľov domov sú:

 • Flexibilné vetranie jednotlivých miestností
 • Vysoká účinnosť vďaka spätnému získavaniu tepla z odvádzaného vzduchu
 • Niekoľko jednotiek sa môže používať nezávisle od seba
 • Pomerne lacná inštalácia
 • Jednoduché čistenie a výmena filtrov
 • Pasívne chladenie prostredníctvom funkcie privádzaného vzduchu