Ploché kolektory pre obytné budovy 

Okrem vákuových trubicových kolektorov ponúka spoločnosť Viessmann ploché kolektory. V zásade majú oboje spoločné to, že využívajú voľnú a takmer všade dostupnú slnečnú energiu na podporu vykurovania alebo na prípravu teplej pitnej vody. Pozostávajú z materiálov odolných voči korózii a UV žiareniu. Solárne kolektory sa líšia svojou štruktúrou a funkčným princípom.

 


Solarthermie mit Flachkollektoren

Ploché kolektory Vitosol: Dizajn a funkcia 

Termické solárne zariadenie je ideálnym doplnkom každého vykurovacieho systému a znižuje spotrebu energie trvalo udržateľným spôsobom. V zásade pozostávajú z absorbéra a krytu s príslušnou krycou doskou. Zvláštnosť sa skrýva v detailoch. Teleso plochého kolektora Viessmann sa skladá z hliníkového rámu so zaobleným zakrivením, ktorý je možné individuálne prispôsobiť farbou pre model Vitosol 200-FM - vo farbe RAL. Štandardne je k dispozícii v tmavomodrej farbe. Okrem toho po celom obvode ohýbaný hliníkový rám a bezšvové osadenie skla zaručujú trvalú tesnosť a vysokú stabilitu kolektora. 

Kryt vyrobený zo špeciálneho skla je vysoko priehľadný a umožňuje prejsť veľa slnečnej energie. Ploché kolektory Vitosol sa navyše vyznačujú svojou zadnou stenou odolnou voči prerazeniu a korózii a vysoko účinnou tepelnou izoláciou. Jadrom kolektorov je absorbér - meandrujúce potrubie, ktorým preteká solárna tekutina (solárne médium). Nad ním je absorpčná vrstva ThermProtect.


Funkcia plochých kolektorov

Ak slnečné svetlo dopadne na povrch plochých kolektorov, zahrieva solárne médium cirkulujúce v trubiciach. Takto odovzdané teplo sa prenáša do zásobníka horúcej vody. Cyklus sa môže znova začať v kolektore.

ThermProtect zabraňuje prehrievaniu plochých kolektorov Viessmann

ThermProtect zabraňuje prehrievaniu plochých kolektorov Viessmann 

Vo veľmi slnečných dňoch môžu ploché kolektory absorbovať veľa energie a dočasne ich skladovať v skladovacej nádrži. Ak táto energia nie je spotrebovaná nejaký čas, napríklad počas dovolenkového obdobia, kolektory sa môžu prehriať, keď už skladovanie nemôže absorbovať energiu. Inteligentná vrstva absorbéra chráni kolektory pred prehrievaním. 

Patentovaná technológia ThermProtect po dosiahnutí určenej teploty solárne kolektory vypne. Pri teplote nad cca. 75 °C sa mení kryštalická štruktúra vrstvy absorbéra, tepelné sálanie sa niekoľkonásobne zvýši a výkon kolektora sa zníži. Takto je maximálna teplota v kolektore výrazne nižšia a zabráni sa tvorbe pary v solárnom okruhu. Poklesom teploty kolektora sa kryštalická štruktúra znovu vráti do pôvodného stavu.Tým dochádza k absorpcii až 95 percent dopadajúcej slnečnej energie,ktorá sa mení na teplo. Formou odrazusa stratí len zvyšných päť percent. Táto zmena kryštalickej štruktúry je neobmedzene často vratná a tak je táto funkcia tiež trvale k dispozícii. ThermProtect umožňuje u kolektorov Vitosol 200-FM a Vitosol 100-FM oproti bežným kolektorom aj vyšší energetický výnos, nakoľko ich výkon nemôže stagnovať a môžu kedykoľvek znovu poskytovať teplo.

Výhody plochých kolektorov Vitosol 

Stručne povedané, výkonné ploché kolektory Viessmann Vitosol 200-FM a Vitosol 100-FM sa vyznačujú nasledujúcimi bodmi:

● ThermProtect chráni pred prehriatím pri vysokých vonkajších teplotách a nízkej spotrebe tepla.
● Zvýšené solárne krytie na podporu vykurovania a ohrev pitnej vody.
● Trvalá tesnosť vďaka priebežnému rámu kolektora a bezšvovému osadeniu skla.
● Rýchle a bezpečné pripojenie vďaka pružným nástrčným vlnovcom z ušľachtilej ocele.
● Univerzálne vhodné pre montáž na šikmú alebo plochú strechu, ako aj na fasádu.
● Možná je vodorovná, ako aj zvislá montáž.
● Atraktívny dizajn, individuálne lakovanie rámu podľa farebnej škály RAL (Vitosol 200-FM).

 

Solar-1-2.jpg