Vyrobte si svoju vlastnú elektrinu pomocou fotovoltických modulov Viessmann

Jadrom fotovoltaického systému sú fotovoltaické moduly. Pozostávajú z veľkého počtu solárnych článkov. Takzvaný fotoelektrický jav sa uskutočňuje v každej jednotlivej bunke a premieňa slnečné svetlo na elektrickú energiu. Rozlišujú sa rôzne typy modulov: tzv. monokryštalické a polykryštalické moduly. Ako sa však líšia a pre koho sú vhodné jednotlivé moduly?


Druhy, štruktúra a funkcia fotovoltických modulov 

Výroba elektriny vo fotovoltickom module v zásade funguje prostredníctvom rôznych dopovaných úrovní v solárnom článku. To znamená, či sú monokryštalické alebo polykryštalické, atómy kremíka sú v stabilnej kryštalickej štruktúre. Pri výrobe solárnych článkov sa primiešajú cudzie atómy. To znamená, že v hornej vrstve sú voľné elektróny. Odborníci tu hovoria o n-dotovanej vrstve. Naopak, v dolnej vrstve bunky (p-dopovaná vrstva) je príliš málo elektrónov. Tu sa dá hovoriť aj o kladných elektródach.

Keď na fotovoltické moduly dopadne svetlo, tak dochádza v solárnych článkoch k uvoľneniu elektrónov. Na elektrických kontaktoch sa začnú hromadiť kladné resp. záporné nosiče elektrického náboja, čím medzi prednou a zadnou stranou článku začne tiecť jednosmerné napätie. Tento fotoelektrický jav nevyžaduje žiadne mechanické či chemické pochody, neopotrebováva sa a ani nevyžaduje žiadnu údržbu.

 

Fotovoltaický systém | Kremíkový solárny článok


Mono a polykryštalické moduly 

Výroba fotovoltických modulov je podobná. Pôvod oboch je teda v kremíkovej tavenine. V monokryštalickom variante sú však monokryštalické tyčinky čerpané z tekutého kremíka. To vedie k zvlášť hladkému povrchu. Na rozdiel od toho sú bloky odlievané pre polykryštalické moduly. Pri vytvrdzovaní sa tu vytvárajú skôr nerovnomerné kryštály. 

Líšia sa však nielen výrobou. Monokryštalické moduly Vitovolt sú všetky čierne a majú výkon až 325 Wp. Polykryštalické modely sú tmavomodré a dosahujú výstupy až do 285 Wp. Wp je skratka pre Watt pík a opisuje maximálny výstup v testovacích podmienkach.

Profitujte aj vy z týchto výhod:

● Vysoké hodnoty výkonu
● Nekompromisná kvalita
● Vhodné pre rodinné domy, ako aj pre komerčné prevádzky a priemysel
● Optimálna ochrana proti Hotspotom
● Optimálna reakcia pri slabých svetelných podmienkach 
● Fólie s perfektnou odolnosťou voči teplu a starnutiu
● Celohlinníkový rám
● Vysokokvalitné tmely s odolným lepidlom


Einstieg-PV-monokristallin.jpg

Balíky Vitovolt: FV moduly s vysokým výnosom ako súčasť fotovoltického systému 

Fotovoltická technológia spoločnosti Viessmann ponúka dokonale koordinované komponenty pozostávajúce z fotovoltických modulov, invertorov a montážnych systémov, ako aj systémov na skladovanie elektrickej energie a tepelných čerpadiel na zvýšenie využívania vlastnej elektrickej energie. Vysoké štandardy kvality fotovoltických modulov zaisťujú hospodárnosť a životnosť. Komplexné služby od plánovania a návrhu fotovoltického systému, cez dodávku servisu kompetentnými odbornými partnermi spoločnosti Viessmann završujú náš sortiment fotovoltických systémov. Vďaka fotovoltickým modulom pripravených na pripojenie môže elektrina čoskoro pochádzať priamo z vašej strechy.

 

Fotovoltaické moduly

Inštaláciou fotovoltaického systému firmy Viessmann si môže každý jeho vlastník vyrobiť svoj vlastný prúd. Premena bezplatnej solárnej energie na prúd je v prípade vlastnej spotreby skutočne zaujímavá a prináša v spojení s akumulátormi prúdu dokonca istú nezávislosť od verejnej distribučnej siete.