Elektrické vykurovanie Vitoplanar

Sotva existuje vykurovací systém, ktorý by bol rovnako vhodný pre decentrálne vykurovanie obytných priestorov ako elektrický ohrev. Či už ako priamy ohrev, ako je rýchle podlahové vykurovanie alebo ako je infračervený panel: elektrické infračervené vykurovacie panely možno inštalovať takmer kdekoľvek ako doplnok k existujúcemu vykurovaciemu systému. Môžu byť tiež uvedené do prevádzky veľmi rýchlo, ľahko sa montujú a nevyžadujú časovo náročné a nákladné plánovanie. 

Ako funguje vykurovanie elektrinou

Teplo sa generuje z elektriny, ak necháte elektrický prúd pretekať odporovým vodičom (súčasť odporového ohrevu sa tiež nazýva vykurovací vodič alebo vykurovací odpor), tak sa vodič zahrieva. Termín "odporové vykurovanie" označuje elektrické vykurovanie. Ďalšie zdroje energie nie sú nutné. V kombinácii s fotovoltickým systémom je také vykurovanie šetrné k životnému prostrediu. Elektrické vykurovanie možno použiť ako centrálne alebo decentrálne riešenie. 

Priame vykurovanie odovzdáva teplo priamo do miestnosti

Elektrické vykurovacie zariadenia, ako sú vykurovacie telesá, radiátory, nástenné konvektory a infražiariče, patria do kategórie priameho vykurovania. Ako názov napovedá, tieto zariadenia emitujú generovanú tepelnú energiu priamo do miestnosti. Ale je tu tiež rozdiel: napríklad ohrievač vo ventilátore funguje ako sušič vlasov a používa vzduch ako médium na prenos tepla.

Prenos tepla s infračerveným ohrevom vyzerá úplne inak. Predovšetkým neohrieva vzduch, ale skôr seba a okolité objekty. Ten potom odovzdáva tepelnú energiu do miestnosti vo forme žiarenia. Mnoho ľudia vnímajú sálavé teplo ako príjemné, pretože je veľmi podobné slnečnému žiareniu.

Na obrázku je jedna moderná miestnosť s nástenným infrapanelom ako elektrickým vykurovaním.

Infrapanely – účinné a bezpečné

Infrapanely Vitoplanar sú účinné a bezpečné. Ich dôležitými vlastnosťami sú konštantne vysoký účinok žiarenia, dva obmedzovače teploty pre vysokú bezpečnosť, izolované zadné strany pre maximálne sálanie do miestnosti, bezúdržbová technika a technika bezmagnetického pola a v neposlednom rade, možnosť flexibilnej montáže.

Elektrické vykurovacie rohože

Elektrické vykurovanie nemusí byť nutne namontované na stenu. Decentralizované a centralizované vykurovanie miestností je možné realizovať tiež zdola - dokonca aj neviditeľne. Umožňujú to elektrické vykurovacie rohože, ktoré sú vhodné napr. pre drevo, laminát, PVC, koberec, dlažbu aj prírodný kameň. Vykurovacie rohože Viessmann sa vyznačujú konštrukčnou výškou iba 2,7 mm a možno ich ľahko inštalovať pod podlahovú krytinu.

Moderná kuchyňa s laminátovou podlahou môže byť tiež vybavená elektrickými vykurovacími rohožami.

Flexibilné možnosti aplikácie

V novo postavenom pasívnom dome je energetická potreba na vykurovanie extrémne nízka. Existujú však tiež obytné priestory, kde sa odporúča inštalácia povrchového vykurovania Vitoplanar. Napríklad pre rýchle vykurovanie dlažby v kúpeľni a kuchyni.

V priebehu modernizácie ponúkajú produkty Vitoplanar flexibilné možnosti použitia. Okrem elektrických podlahových rohoží pre pokládku na poter a pod laminátové, parketové a dláždené podlahy zahŕňa kompletný rad Viessmann tiež infračervené vykurovanie.

Rôzne povrchy

Rôzne povrchy vyžadujú príslušné použitie. Sálavá plocha je bielo lakovaná vo farbe RAL 9016 alebo je dodávaná s čelnou zrkadlovou stranou. Infračervené povrchové vykurovacie systémy so zrkadlovým povrchom sú tiež ideálne v kúpeľni alebo na chodbe. Všetky zariadenia možno samozrejme prevádzkovať spôsobom šetrným k životnému prostrediu s udržateľne vyrábanou elektrinou, ktorá je už teraz k dispozícii.