Najvyhľadávanejším relaxom počas horúcich letných dní je bezpochyby osvieženie sa vo vode. Mnoho ľudí preto v dnešnej dobe využíva domáce bazény, kde si môžu užívať pohodu a letné radovánky doma v súkromí. Ako však dosiahnuť ideálnu teplotu a zabezpečiť čo najdlhšiu kúpaciu sezónu?

Jednou z možností je využitie solárnych kolektorov, pomocou ktorých môžeme dosiahnuť vyššiu teplotu vody už počas skorších mesiacov, ale aj predĺžiť kúpaciu sezónu do neskorej jesene.


Solárne kolektory

Pri väčších bazénoch i bazénoch určených na celoročnú prevádzku je vhodné použiť vákuové trubicové kolektory alebo ploché solárne kolektory. Dosahujú vyššiu účinnosť ohrevu vďaka nižším tepelným stratám do okolia a tiež majú lepšie optické vlastnosti na pohlcovanie slnečného žiarenia. Pomocou týchto kolektorov tak možno vyhriať vodu na teplotu viac ako 30 °C. Takéto kolektory však musia mať oddelený samostatný okruh a získané teplo odovzdávajú bazénovej vode cez výmenník tepla. Je to hlavne z dôvodu nutnosti použitia nemrznúcej zmesi v okruhu kolektora, ktorá chráni samotný kolektor pred poškodením mrazom.

Výhodou využitia solárnych kolektorov je možnosť vyhrievať nimi nielen vonkajší či vnútorný bazén, ale aj teplú úžitkovú vodu či podporiť vykurovanie v domácnosti. To, na aké účely bude kolektor využívaný, samozrejme, ovplyvňuje aj celkový počet kolektorov, ktoré budete potrebovať. Okrem toho je nutné brať do úvahy aj ďalšie faktory, akými sú napríklad veľkosť bazéna či požadovaná teplota vody (optimálna teplota by mala byť v rozmedzí 27 – 34 °C). Pri voľbe počtu kolektorov na ohrev vody v nekrytom bazéne platí, že plocha kolektorov by mala predstavovať zhruba polovicu plochy bazéna. Rovnako je dôležitá ich orientácia.

V našom klimatickom pásme sa odporúča inštalovať kolektory na juh až juhozápad (prípadne juhovýchod), resp. do pozície, v ktorej sú počas dňa najdlhšie vystavené priamemu slnečnému žiareniu a nič im netieni. Oproti prekrytiu bazénov zabezpečujú solárne kolektory lepšiu výhrevnosť a v ich prospech hrá aj možnosť regulácie výhrevnosti a jednoduchá inštalácia.

V prípade, že sa rozhodujete o využití solárneho kolektora na výhrev vody v bazéne, bolo by na škodu nezvážiť jeho využitie aj na ďalšie účely. V dnešnej dobe je dobre známy fakt, že solárna energia môže domácnosti priniesť nemalé úspory. Účel použitia solárnych kolektorov ovplyvní, samozrejme, aj typ kolektora, ktorý optimálne vyhovuje vašim požiadavkám. Odlišné konštrukcie vákuových a plochých kolektorov spôsobujú aj rozdielne vlastnosti a správanie sa kolektorov v určitých podmienkach.

Základné rozdiely spočívajú v ploche, ktorú kolektory priamo využívajú na zachytenie slnečných lúčov a v spôsobe izolácie kolektorov. Plochý kolektor využíva na zachytenie lúčov až 90 % svojej celkovej plochy, pričom kolektor trubicový len zhruba 50 %. Naopak, izolačnými vlastnosťami je výhodnejší trubicový kolektor, ktorý využíva princíp vákua. Ak vás zaujímajú tieto rozdiely podrobnejšie prečítajte si viac v článku o rozdieloch medzi plochými a trubicovými kolektormi.

Využitie solárnych kolektorov

Trubicové a ploché kolektory vám zabezpečia teplú vodu počas celého roka, i keď pri vyšších investičných nákladoch a s nutnosťou pevného osadenia kolektorov. Tieto typy kolektorov po pripojení ďalšieho výmenníka  však možno využiť aj na podporu vykurovania alebo ohrev teplej úžitkovej vody a ich efektívnym využívaním možno urýchliť dobu návratnosti investície.

Využívanie solárnej energie patrí dnes k moderným spôsobom, ako si zabezpečiť teplo či teplú vodu nielen do domácnosti. Inštalácia kolektorov pri bazénoch je toho dôkazom. Ak sa chystáte stavať bazén alebo si chcete zabezpečiť čo najdlhšiu kúpaciu sezónu, neváhajte a poraďte sa s odborníkmi na solárne systémy. Pouvažujte pritom, či sa vám neoplatí využiť slnečnú energiu aj inak, ako len na ohrev vody v bazéne. Pri dobrej voľbe a správnej inštalácii si budete nielen ešte na jeseň obliekať s radosťou plavky, ale aj ušetríte na energiách za ohrev teplej úžitkovej vody a vykurovanie.

Pozrite si aj ďalší zaujímavý obsah

Stagnácia solárnych systémov a technológia ThermProtect

Čítať ďalej

Aký je rozdiel medzi plochými a trubicovými solárnymi kolektormi?

Čítať ďalej

Na akom princípe funguje slnečný kolektor

Čítať ďalej