Výhody centrálneho bytového vetrania

Podrobné informácie o výhodách kontrolovaného vetrania bytových priestorov vo všeobecnom meradle nájdete v sekcii Výhody vetracích systémov pre obytné priestory. Nasledujúca sekcia sumarizuje charakteristické výhody centrálneho bytového vetrania, a to: 
 

Tichá prevádzka

Jednou z výhod centrálneho bytového vetrania je tichá prevádzka. Z akustického pohľadu má hluk z centrálnych vetracích zariadení nízku hladinu, pretože sú jednotlivé komponenty systému vzájomne zladené. Pri vhodnom dimenzovaní a nastavení nevznikne žiadny hluk. V obytných miestnostiach je možné do jednotlivých vzduchových rozvodov podľa potreby inštalovať tlmiče hluku.
 

Vysoký výkon

Centrálne vetracie systémy pre obytné priestory sú dimenzované na automatické vetranie v celom dome či byte. To znamená, že vetracia jednotka sa postará o kompletný dom a užívateľ sa už o vetranie nemusí starať. Požadované objemy vzduchu potrebného pre vetranie v jednotlivých miestnostiach sa vypočítavajú vopred a vykoná sa regulácia na ventiloch. Celkový objem vetraného vzduchu, ktorý má vetracia jednotka zabezpečiť, sa nastavuje na samotnom prístroji. Pomocou riadiacej jednotky má užívateľ tiež možnosť regulovať jednotlivé stupne vetrania podľa potreby.

 

Dobré možnosti filtrácie ako jedna z výhod centrálnych vetracích systémov

Jednotky pre centrálne vetranie bytov sú opatrené na každej strane vždy jedným filtrom - jeden filter na strane privádzaného vonkajšieho vzduchu a druhý na strane odvádzaného vzduchu. Vonkajší vzduchový filter zabraňuje vnikaniu nečistôt z vonkajšieho vzduchu. U alergikov možno použiť aj peľové filtre. Vzduchový filter na strane odpadového vzduchu chráni jednotku pred znečistením zvnútra a tiež zaisťuje trvalo optimálne rekuperáciu tepla.

 

Pasívne chladenie automatickým letným bypassom

Jednou z mnohých výhod centrálneho vetrania bytov je schopnosť regulovať teplotu v miestnosti. Všetky centrálne vetracie jednotky Viessmann sú vybavené automatickým letným bypassom pre pasívne chladenie. Tento nahrádza v teplých letných nociach výmenník tepla tým, že sa do miestnosti dostáva čerstvý nočný vzduch, ktorý môže byť do určitej miery temperovaný.
 

Konštantný objemový prietok vzduchu

Všetky vetracie jednotky Viessmann sú vybavené ventilátormi s konštantným objemovým prietokom vzduchu a sú tak ľahko nastaviteľné. Pri uvedení zariadenia do prevádzky je užívateľom požadovaný objemový prietok nastavený priamo na riadiacej jednotke. Pomocou konštantného objemového prietoku je schopná vetracia jednotka kompenzovať prípadné znečistenie filtra a vždy zabezpečiť požadovaný prietok vzduchu v jednotlivých miestnostiach. Čo by ste mali vedieť pri hľadaní vhodného systému vetrania je uvedené v sekcii Nájsť vhodný vetrací systém pre obytné priestory.