Vyžiadajte si odbornú konzultáciu

Fotovoltické moduly – vyrobte si vlastnú solárnu energiu

Dopyt na cenovú kalkuláciu

Základom fotovoltického systému alebo skrátene FV systému sú fotovoltické moduly. Tie sa skladajú z veľkého počtu solárnych článkov. V každom jednotlivom článku dochádza k fotoelektrickému efektu, teda k procesu, ktorý premieňa slnečné svetlo na elektrickú energiu. Existujú dva rôzne typy modulov – monokryštalické a polykryštalické. Ako sa však líšia a ktoré moduly sú kde vhodné?

Typy, konštrukcia a funkcia fotovoltických modulov

Kremíkový solárny článok s jednotlivými komponentmi

Elektrická energia sa vo fotovoltickom module (FV modul) v zásade vyrába prostredníctvom rôzne dopovaných úrovní v solárnom článku. To znamená, že bez ohľadu na to, či je modul monokryštalický alebo polykryštalický, atómy kremíka existujú v stabilnej kryštálovej štruktúre. Pri výrobe solárnych článkov sa pridávajú cudzie atómy, čo vedie k prítomnosti voľných elektrónov v hornej vrstve. Odborníci ju označujú ako n-dopovanú vrstvu. Naopak, v spodnej vrstve článku (p-dopovaná vrstva) je príliš málo elektrónov, preto sa zvykne hovoriť o "kladne nabitých dierach".

Medzi nimi sa nachádza hraničná vrstva. Elektróny sa pohybujú z hornej do dolnej vrstvy, aby si našli voľné miesta – p-n prechod. Keď potom slnečné svetlo dopadá na fotovoltický modul, elektróny sa presúvajú späť k teraz už nenasýteným atómom v hornej n-vrstve. Na hornom povrchu a na zadnej strane modulov sú kovové kontakty. Elektróny sa cez tieto kontakty odvádzajú a privádzajú do obvodu.

Monokryštalické a polykryštalické moduly

Výroba fotovoltických modulov je podobná. Pôvodom oboch typov je kremíková tavenina. V monokryštalickej verzii sa však z tekutého kremíka vyťahujú monokryštalické tyče. Výsledkom je mimoriadne hladký povrch. Naopak, pri polykryštalických moduloch sa odlievajú bloky. Počas kalenia sa vytvárajú pomerne nerovnomerné kryštály. Tie sa potom rozrežú na plátky.

Líšia sa však nielen pri výrobe. Monokryštalické moduly Vitovolt sú všetky čierne a majú výkon až 325 Wp. Naopak, polykryštalické modely sú tmavomodré a dosahujú výkon až 285 Wp. Wp znamená "Watt peak" a označuje maximálny výkon v testovacích podmienkach.

Špeciálne vlastnosti fotovoltických modulov Viessmann Vitovolt

Výber modelov Viessmann Vitovolt 300 vám prináša nasledujúce výhody:

  • Vysoké hodnoty výkonu
  • Nekompromisná kvalita
  • Rozsiahle záruky na výrobok a výkon
  • Pozitívna tolerancia výkonu až do 5 Wp v dodanom stave
  • Pre rodinné domy a bytové domy, ako aj pre komerčné a priemyselné budovy
  • Optimálna ochrana hotspotov
  • Silné správanie pri slabom osvetlení
  • Fólie s vynikajúcou odolnosťou voči teplu a starnutiu
  • Celohliníkový rám
  • Vysokokvalitné tesniace materiály s dlhotrvajúcou priľnavosťou

Používanie fotovoltických modulov v komerčných budovách a budovách miestnych orgánov

Produktový rad Vitovolt 300 pozostáva z monokryštalických modulov v čiernom prevedení s výkonom do 285 Wp a polykryštalických modulov so 60 článkami s výkonom do 270 Wp. Tieto moduly sú vhodné najmä na komerčné použitie a použitie miestnymi orgánmi. Fotovoltické moduly Vitovolt 300 sú vďaka svojim vysokým hodnotám výkonu, vysokej kvalite a rozsiahlym zárukám na výrobok a výkon rovnako pôsobivé ako moduly pre rodinné domy alebo bytové domy.

Sortiment produktov – fotovoltické moduly

Fotovoltické moduly Viessmann pozostávajú z monokryštalických alebo polykryštalických kremíkových článkov a dosahujú účinnosť modulu až 17,5 %. Vyznačujú sa aj vysokou mechanickou nosnosťou pri zaťažení snehom a vetrom. Sú navrhnuté tak, aby vydržali desaťročia, čo je podporené zárukou na výkon až 25 rokov. Vďaka jednoduchému princípu fungovania sú fotovoltické systémy Viessmann úplne spoľahlivé. Bez ohľadu na situáciu ponúkajú ideálne riešenie pre vlastnú spotrebu a export do siete.